Home Wiadomości Tyniec: rekolekcje nt. modlitwy nieustannej

Tyniec: rekolekcje nt. modlitwy nieustannej

Redakcja

TyniecJedną z wakacyjnych propozycji opactwa Benedyktynów podczas wakacji będą otwarte rekolekcje nt. modlitwy Jezusowej. Modlitwa Jezusowa jest starożytną praktyką modlitewną, która pomaga każdemu i w każdej chwili żyć w łączności z Panem Bogiem.

– Zdecydowaliśmy z braćmi, by w każdy pierwszy weekend miesiąca, poczynając od lipca br. stworzyć w klasztorze możliwość spotkania dla tych osób, które chcą się modlić w sposób bardziej intensywny – mówi opat o. Szymon Hiżycki.

Spotkania będą obejmować trzy dni: piątek, sobotę i niedzielę (rozpoczęcie: 17:00 w pierwszy dzień rekolekcji; zakończenie: 14:00 w dzień ostatni).

Jej prostota i głębia sprawiają, że nie ma miejsca, sytuacji, stanu, zawodu, który uniemożliwiałby otrzymanie daru modlitwy nieustannej. Drogą do niej jest wierne i wytrwałe przyzywanie Imienia Jezus. – Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wówczas poznasz pożytek wyciszenia — powiada św. Jan Klimak.

Dlatego też tynieccy mnisi pragną przekazywać tę cenną tradycję innym oraz uczestniczyć w wymianie doświadczeń duchowej drogi; staramy się rozpowszechniać wiedzę o modlitwie serca poprzez nasz portal PSPO, poprzez publikacje naszego wydawnictwa oraz w ramach spotkań rekolekcyjnych w naszym klasztorze. Pierwsze odbędą się już w lipcu (03-05.07), a w założeniu mają się odbywać co miesiąc.

Jak mówi sam o. Szymon: “Zdecydowaliśmy z braćmi, by w każdy pierwszy weekend miesiąca stworzyć w klasztorze możliwość spotkania dla tych osób, które chcą się modlić w sposób bardziej intensywny”. Celem jest stworzenie wspólnoty dla wszystkich, którzy pragną pozostać w nurcie modlitwy Jezusowej. Ci, którzy dopiero w ten nurt wstępują, będą mieli dzięki temu przyjazne środowisko dla rozwoju swego życia wewnętrznego. Ci zaś, którzy już dawno zakosztowali w modlitwie serca są zaproszeni do przeżywania tej wspólnoty w jedności z Chrystusem, którego Imienia wzywać będzie każdy z uczestników rekolekcji: Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną!

Mamy wielką nadzieję, że rekolekcje te dadzą życie nowemu środowisku, w obrębie którego goście klasztoru “będą mogli się nawzajem ubogacić”, jak tłumaczy o. opat – również “przez udział w Liturgii Godzin i w najświętszej Eucharystii”.

Pierwsze, lipcowe rekolekcje będą jednak wyjątkowe – każdy z uczestników otrzyma egzemplarz książki “Praktyka modlitwy Jezusowej”, która zawiera dwa bardzo ważne traktaty na temat świętej modlitwy. Pierwszy z tekstów nosi tytuł Metoda świętej modlitwy i uwagi i przypisywany jest Symeonowi Nowemu Teologowi (zm. 1022). Pismo opisuje trzy formy modlitwy i uwagi, wskazując przy tym, że dwie z nich kryją niebezpieczeństwa. Drugi z kolei traktat, autorstwa Kaliksta i Ignacego Ksantopuloi ze Świętej Góry Atos, to Podręcznik praktyki modlitwy Jezusowej. Głównym motywem powyższego dzieła jest nieustanna modlitwa serca, skierowana do Jezusa. Autorzy ukazują ją w kontekście ascetycznym i sakramentalnym.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda