Uroczystości terezjańskie w Przemyślu

Uroczystości terezjańskie w PrzemyśluW minioną niedzielę, 22 marca br., w kościele Karmelitów Bosych w Przemyślu odprawiona została uroczysta Msza św. z okazji przypadającego w tych dniach Jubileuszu 500-lecia Urodzin św. Teresy od Jezusa.

O. Piotr Ścibor, przeor klasztoru, nawiązując do szczególnych okoliczności obchodzonego obecnie na całym świecie terezjańskiego roku jubileuszowego, przywitał wszystkich zebranych.

Eucharystii, transmitowanej przez TV Polonia, przewodniczył o. Tadeusz Florek, prowincjał Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Wspólnie z nim celebrowali ją radni prowincjalni, ojcowie karmelici z Lublina, Czernej, Krakowa-Prądnika Białego, Krakowa-Śródmieścia oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego. Uczestniczyli w niej członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, Bractw św. Józefa i Szkaplerznego, Karmelitańskiego Ruchu Ewangelizacyjno-Modlitewnego, różnych zgromadzeń zakonnych oraz licznie zebrani wierni.

O. Prowincjał podczas homilii przypomniał, że św. Teresa od Jezusa – karmelitanka, reformatorka, założycielka licznych klasztorów karmelitanek bosych, mistyczka i Doktor Kościoła – przez długi czas żyła w rozdarciu pomiędzy przywiązanie do spraw tego świata i pragnienie pójścia za Bogiem. Trwało to do momentu nawrócenia, które miało miejsce w czasie Wielkiego Postu w 1554 r. Nawiązując do niedzielnej perykopy ewangelicznej kaznodzieja zauważył, że Teresa sama nigdy nie miała dość siły, by jak ziarno zakorzenić się w żyznej glebie i obumrzeć. Potrzeba było łaski Bożej, którą otrzymała w spotkaniu z cierpiącym Chrystusem. Teresa uczy nas dzisiaj, że sami z siebie dogłębnie nie damy rady się zmienić. Sami, mimo dobrej woli, nie potrafimy autentycznie się nawrócić. Musimy doświadczyć spotkania z Jezusem, z osobową i bezwarunkową Miłością Bożą.

Po zakończeniu Mszy św. o godz. 14.30 miała miejsce premiera spektaklu o św. Teresie pt. Alumbrado  w wykonaniu Izabeli Drobotowicz-Orkisz z teatru Hagiograf z Krakowa.

Za: www.karmel.pl.