Obchody jubileuszu terezjańskiego w Oświęcimiu

Obchody jubileuszu terezjańskiego w OświęcimiuUroczystości związane z obchodami jubileuszu 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i pisarki – odbyły się 22 marca w Karmelu w Oświęcimiu. Eucharystii koncelebrowanej w klasztornej kaplicy przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy.

W homilii biskup-emeryt zauważył, że święte życie Teresy z Ávili, pełne trudności i wewnętrznej walki, stało się wielkim darem dla Kościoła i świata. Zwrócił także uwagę, że jubileusz 500. rocznicy urodzin hiszpańskiej mistyczki może być okazją, by lepiej usłyszeć głos i przesłanie autorki „Drogi doskonałości”. „To okazja, aby nadal przemawiała ona do nas swoim świadectwem, swoją pasją i wstawiennictwem przed tronem Boga. Teresa mówi o tym, co przeżyła, opowiada historię duszy, która po wielu oporach, oddaje się ostatecznie miłości Boga i odkrywa w Nim prawdę, dobroć i radykalne piękno” – podkreślił duchowny, przypominając, że karmelitańska mistyczka nie zatrzymała swego doświadczenia tylko dla samej siebie, ale darowała go współczesnym i przyszłym pokoleniom.

Wraz z biskupem liturgię w oświęcimskim Karmelu celebrowali: o. Paweł Hańczak OCD – magister nowicjatu w klasztorze w Czernej, ks. Andrzej Szpak SDB – kapelan sióstr, ks. Piotr Machoń – proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Chorzowie, ks. Józef Niedźwiedzki – wicedziekan dekanatu oświęcimskiego, i ks. Manfred Deselaers z przylegającego do klasztoru Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Po Mszy odbył się spektakl słowno-muzyczny poświęcony życiu i myśli św. Teresy od Jezusa. Program wykonali przebywające za klauzurą karmelitanki oraz nowicjusze karmelitańscy z Czernej. Na koniec wierni mogli ucałować relikwie św. Teresy.

KAI

Za: www.karmel.pl.