Home Wiadomości VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ

Redakcja

(fot. Wydawnictwo WAM)Trwają VIII Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego upamiętniające życie i działalność zmarłego w 2007 r. wybitnego misjonarza, które zorganizowane są w Hucie Komorowskiej i Majdanie Królewskim.

Statuetką „Zasłużony dla misji – serce bez granic” przyznano w sobotę bp. Jerzemu Mazurowi SVD, przewodniczącemu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Uroczystość jej wręczenia odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim. W imieniu laureata odebrał ją o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Uhonorowaniu prestiżową statuetką towarzyszyła misyjna sesja naukowa. Na temat eksterminacji polskiego duchowieństwa w obozie w Dachau mówiła dr Anna Jagodzińska (IPN Warszawa), zaś ks. dr Stanisław Cieślak SJ przedstawił historię 45 lat współpracy Kościołów Polski i Zambii.

Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził przekonanie, że głęboko ewangeliczne świadectwo, jakie pozostawił po sobie kard. Kozłowiecki, stale inspiruje nowe inicjatywy edukacyjne i dobroczynne. – Ich owocem jest pomoc potrzebującym, budowanie relacji międzyludzkich i promowanie prawdziwych wartości – podkreślił biskup sandomierski.

Obchody sobotnie rozpoczęła Msza św. odprawiona w Hucie Komorowskiej przed dworem rodziny Kozłowieckich, który obecnie służy, jako siedziba Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego. Wspólnej modlitwie w intencji misjonarzy i rodzin misjonarzy przewodniczył biskup senior Edward Frankowski z udziałem ojców jezuitów, księży misjonarzy oraz kapłanów z diecezji.

Podczas rozpoczęcia Eucharystii bp Edward Frankowski podkreślił znaczenie miejsca urodzenia Adama Kozłowieckiego, które wpłynęło na ukształtowanie jego człowieczeństwa, pozwoliło odkryć kapłańskie powołanie oraz było odniesieniem w niełatwej pracy misyjnej.

W swej homilii ks. Waldemar Cisło, mówił o znaczeniu misyjności, jako nieustannym zadaniu Kościoła, które jest realizowaniem wezwania Jezusa do niesienia Ewangelii na krańce świata.

Dzień wcześniej 11 września br. w Hucie Komorowskiej odbył się IV Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ pod hasłem „Serce bez granic”. Zmagania festiwalowe odbyły się na scenie usytuowanej obok placówki muzealnej. Wystąpiło na niej 20 uczestników, w tym zespoły i grupy śpiewacze oraz soliści. Najlepsi otrzymali nagrody a wszyscy uczestnicy dyplomy i drobne upominki. Zwieńczeniem był koncert zespołu „NEW DAY”.

Ostatniego dnia 13 września br. zorganizowany zostanie w salach muzealnych II Przegląd Filmów Misyjnych. Przewidziana jest m.in. projekcja unikatowych, archiwalnych filmów misyjnych autorstwa o. Stanisława Czapiewskiego SJ.

Organizatorem Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”.

Ks. kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Zmarł w wieku 96 lat we wrześniu ubiegłego roku.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi, był żywym symbolem przemian dokonanych na czarnym kontynencie. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się w Lusace.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda