W Berlinie uczczono 20. lecie powstania RENOVABIS

W Berlinie 7 listopada na Uniwersytecie Katolickim odbyła się uroczysta sesja poświęcona 20. leciu istnienia Renovbis, znanej powszechnie organizacji solidarności z Kościołem w krajach postkomunistycznych.

W marcu 1993 r., około cztery lata po upadku reżimów komunistycznych narodziła sie w Trewirze  organizacja Renovabis w jako akcja solidarności katolików niemieckich z narodami Europy Wschodniej. Powstała ona z inicjatywy Konferencji Biskupów Niemieckich (a szczególnie bpa Leo Schwarza) pod wpływem sugestii Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK).

W krótkim czasie organizacja założyła swoje centrum we  Freising koło Monachium i przez 20 lat istnienia zrealizowała około 20. 000 projektów o wartości ponad 580 mln Euro w 29 krajach Europy Centralnej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej.  Zrealizowane projekty obejmują bardzo rózne dziedziny: pastoralną, charytatywną, formacyjną i medialną.

Na spotkaniu w Berlinie uczestniczyło wielu biskupów niemieckich, amerykań-skich oraz eksperci, wolontariusze i partnerzy projektów Renovabis, w sumie ok. 150 osób.

W trakcie sesji odbyła się dyskusja panelowa ekspertów i współpracowników Renovabis szukających odpowiedzi “Gdzie jest Europa Wschodnia dzisiaj ?”. Jakie w niej zaszły przemiany społeczne oraz czy wiara jest obecnie znakiem nadziei dla Europy. W dyskusji uczestniczyli prof. Socjologii z Węgier András Máté-Tóth oraz politolog Kai-Olaf Lang, ekspert w sprawach Europy Wschodniej.

Podczas uroczystej Eucharystii Kard. Joachim Meisner odnosząc sie w homilii do figury dobrego Samarytanina wskazał na cztery aspekty obecne w życiu i działaniu Jezusa wobec bliźnich: interesować się, pochylać się, wstawiać sie i poświęcać się.

Wieczorem zebrani wysłuchali wystąpień abpa Rainera Marii Woelka, arcybiskupa Berlina i  kard. Theodora McCarricka, współtwórcy amerykańskiej “Aid to the Church in Central and Eastern Europe”, który podziekował Renovabis za owocną działalność i współpracę.

Wśród mówców był także o.  Stefan Dartmann SJ, dyrektor generalny Renovabis, który podkreślił, że ceremonia 20. lecia  organizacji jest okazją do oceny tego, co zostało dokonane, ale zobaczenia też, co należy jeszcze zrobić. Jest naprawdę ważne zobaczyć jaką formę przybrała wolność odzyskana po upadku komunizmu i jaka może być rola Kościoła w formowaniu solidarności w Europie Wschodniej. Opracowano w oparciu o relację Nicole Jacque z UCESM.

Red.