Home Wiadomości W Pstroszycach k. Miechowa upamiętniono śp. o. Michała Machejka OCD

W Pstroszycach k. Miechowa upamiętniono śp. o. Michała Machejka OCD

Redakcja

W kościele parafialnym w Pstroszycach k. Miechowa, tj. w rodzinnej parafii śp. o. Michała Machejka OCD (1918-1998), została 26 października br. odsłonięta tablica upamiętniająca tego wybitnego syna Ziemi Miechowskiej, karmelitę bosego, specjalistę z prawa kanonizacyjnego, postulatora generalnego Polski w Rzymie, a później relatora i konsultora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odznaczonego przez św. Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Tekst zamieszczony na tablicy, wykonanej staraniem siostry i ziomków o. Michała oraz ks. proboszcza Krzysztofa Gadowskiego, brzmi: „O. Michał Tadeusz Machejek OCD 1918-1998, karmelita bosy, relator i konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podleśna Wola – Placówki OCD – Rzym – Kraków. Ku wspomnieniu: Siostra Irena i Parafianie”

W imieniu prowincjała karmelitów bosych, o. Tadeusza Florka OCD, tablicę pobłogosławił o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, długoletni współpracownik o. Michała w Kurii Generalnej Karmelitów Bosych i od 1998 r. jego następca jako konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W wygłoszonej laudacji mówił on m.in.: „Dzięki pracy i zaangażowaniu o. Michała, tego wybitnego syna diecezji kieleckiej, mogliśmy ujrzeć na ołtarzach Kościoła wielu naszych rodaków, mianowicie świętych Alberta Chmielowskiego, Rafała Kalinowskiego, królową Jadwigę, Józefa Sebastiana Pelczara, Stanisława Kaźmierczyka, Faustynę Kowalską, Jana Sarkandra i Józefa Bilczewskiego, a także błogosławionych Michała Kozala, Karolinę Kózkównę, Anielę Salawę, Bolesławę Lament, Kolumbę Gabriel, Marcelinę Darowską, Marię Karłowską, Bernardynę Jabłońską, Edmunda Bojanowskiego, Wincentego Frelichowskiego i Sancję Szymkowiak. Inni, jak np. Wanda Malczewska, Teresa Kierocińska, Jan Cieplak, Teresa Dudzik, oczekują jeszcze na oficjalny osąd Kościoła, a dokumentacja, zebrana i opracowana przez o. Michała, świadczy o ich heroicznych cnotach. A co najważniejsze i co wyznaję z autopsji, tymi cnotami heroicznymi świętych i błogosławionych, które o. Michał badał, które studiował, on nimi żył, on je praktykował w swym codziennym trudzie, dając nam, młodszym współbraciom w Zakonie, przykład niestrudzonej wierności łasce powołania i osobistej świętości, za co nieustannie dziękujemy Bogu”.

W uroczystości wzięli udział liczni rodacy i krewni o. Michała, wspominając jego dobroć i autentyczne świadectwo życia poświęconego Bogu.

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda