Home Wiadomości Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Bredzie

Uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Bredzie

Redakcja

Holandia i miasto Breda 70 lat temu znalazły się na szlaku bojowym 1 PDPanc pod dowództwem legendarnego gen. Stanisława Maczka. Przez ten czas mieszkańcy Bredy dawali i dają wyrazy wdzięczności i sympatii dla swoich wyzwolicieli.

W Bredzie jest dużo znaków tych wydarzeń.

Odsłonięcie tablicy ma na celu poinformowanie wszystkich przybywających do Bredy o tamtych wydarzeniach. Została ona zainstalowana w miejscu, gdzie była odprawiona pierwsza Msza święta polowa po wyzwoleniu miasta Breda.

Tablica powstała z inicjatywy prezesa Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków pana gen. bryg. Zbigniewa Szury i sekretarza FOPP pana ppłk rez. Waldemara Kotuli – twórcy projektu. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki współpracy burmistrza Bredy pana Petera van der Velden. Projekt został sfinansowany przez FOPP przy współpracy z zarządem Polskiej Parafii w diecezji Breda i Fundacją „Serce Polski”.

Na tablicy umieszczony jest następujący tekst:

BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM
1. POLSKIEJ DYWIZJI PANCERNEJ
DOWODZONEJ PRZEZ
GEN. STANISŁAWA MACZKA

W 70. ROCZNICĘ
WYZWOLENIA BREDY

FEDERACJA ORGANIZACJI
POLSKICH PANCERNIAKÓW

POLSKA PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
W DECEZJI BREDA

Odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Bredy i syn gen. Stanisława Maczka pan prof. Andrzej Maczek. Pobłogosławił ją i poprowadził modlitwę za żołnierzy, którzy zginęli przy wyzwalaniu Bredy, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki SChr. W uroczystościach z okazji wyzwolenia wziął również udział superior domu głównego i radny generalny ks. Andrzej Sołopa SChr.

ks. Sławomir Klim SChr

Zdjęcia: chor. Rafał Mniedło

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda