Home Wiadomości Wąchock: przybycie relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II

Wąchock: przybycie relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II

Redakcja

W minioną niedziele nasza wspólnota zakonna oraz cała parafia przeżywała wielką radość z faktu przybycia do wąchockiej świątyni relikwii pierwszego stopnia św. Jana Pawła II, które to pozostaną w niej, aby stać się kolejnym miejscem kultu Wielkiego Papieża i Polaka.

Relikwie zostały uroczyście wniesione do kościoła przy Opactwie Cystersów z udziałem biskupa pomocniczego diecezji radomskiej Adama Odzimka, o. opata Eugeniusza Augustyna, o. proboszcza Rajmunda Guzika, wspólnoty zakonnej, księży, władz Miasta i Gminy, przedstawicieli samorządu, chórów, pocztów sztandarowych AK oraz OSP, pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. Zaszczyt niesienia relikwii św. Jana Pawła II przypadł w udziale proboszczowi tutejszej parafii o. Rajmundowi Guzikowi. Trasa procesji wiodła przez krużganki klasztorne, a później wokół opactwa, ul. Kościelną i przez bramę przykościelną do świątyni. Relikwie zostały umieszczone na tle przygotowanego Ołtarza, w którego centrum był obraz, wykonany z okazji 25-lecia posługi papieskiej.

Na początku mszy świętej Opat Eugeniusz Augustyn w słowie wstępnym serdecznie powitał gości oraz wiernych przybyłych na tę uroczystość. Podziękował również wszystkim osobom, które pomogły zrealizować pomysł sprowadzenia relikwii Ojca Świętego do opactwa. O. Opat opowiedział o swoim osobistym spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w 1985 roku w Castel Gandolfo, kiedy był diakonem. Tak się złożyło, że w tym samym czasie, w Castel Gandolfo przebywał również biskup Adam Odzimek, obecny na dzisiejszej uroczystości. „Tak mi się wydaje, że to nie przypadek, że właśnie bp. Adam, przewodniczy uroczystościom sprowadzania relikwii świętego Jana Pawła do Opactwa w Wąchocku” – podkreślił Opat.

W swoim kazaniu Ksiądz Biskup odniósł się do przeczytanego Słowa Bożego. „Każdy Kościół, każdy świątynię tworzą wierni, jako „żywe kamienie” budując jego mury”. Ksiądz Biskup skierował do obecnych na Eucharystii pytanie: „Gdy patrzymy na obraz przedstawiający Ojca Świętego to zastanówmy się czego uczy nas św. Jan Paweł II? Za co my go kochaliśmy, gdy był wśród nas? Za co kochamy Go dzisiaj?. Ojciec Święty uczył nas przede wszystkim ufnej, wytrwałej modlitwy. To z niej czerpał siłę do pokonywania trudności, niesienia swojego krzyża. Drugim rysem jego życia i pontyfikatu było wezwanie do miłowania drugiego człowieka, służby swojemu bratu. Uczył nas świętości. Właśnie takiej postawy od nas oczekuje i za to wszystko jesteśmy mu wdzięczni”.

Na koniec uroczystości proboszcz o. Rajmund Guzik podziękował wszystkim obecnym na Mszy świętej, a w sposób szczególny ofiarodawcom, którzy wsparli materialnie pomysł sprowadzenia relikwii do naszego opactwa oraz Komitetowi, który organizacyjnie pomógł mu doprowadzić to szlachetne dzieło do szczęśliwego końca. Po Mszy świętej wierni, u stóp ołtarza mogli uczcić przez ucałowanie relikwie św. Jana Pawła II.

Wszystko zakończył wspólny posiłek w zabytkowym XIII-wiecznym refektarzu, któremu towarzyszyło wiele radości oraz wdzięczności z przeżytej uroczystości i wspólnego spotkania.

Foto: Michał Piętak

Za: www.wachock.cystersi.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda