Home Wiadomości Warszawa. Kapituła prowincjalna zwyczajna

Warszawa. Kapituła prowincjalna zwyczajna

Redakcja

www.franciszkanie.plW dniach od 11 do 16 kwietnia 2016 r. w Niepokalanowie odbywała się pierwsza część Kapituły prowincjalnej zwyczajnej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów) w Polsce.

W Kapitule wzięło udział 55 delegatów, którzy przyjechali z różnych klasztorów prowincji, znajdujących się w Polsce i za granicą. Mottem przyświecającym pracom braci delegatów były słowa „Podążając za Tobą, światłem życia”.

Pierwsze dni kapituły były poświęcone ocenie życia i działalności prowincji w minionym czteroleciu. Uczestnicy wysłuchali sprawozdań: z kanonicznej wizytacji generalskiej, którą przeprowadził fr. Tadeusz Świątkowski, asystent generalny AFCOF; ministra prowincjalnego fr. Wiesława Pyzio; ekonoma prowincji fr. Wiesława Chabrosa oraz innych braci odpowiedzialnych za delegatury prowincjalne lub dzieła prowincji.

Po przedstawieniu stanu prowincji zakonnicy podjęli pracę w grupach roboczych; jej celem było wskazanie zagadnień, którymi powinna się zająć kapituła w drugiej części obrad. W marcu bieżącego roku po raz pierwszy w historii prowincji warszawskiej bracia dokonali wyboru prowincjała przez głosowanie bezpośrednie, listowne. Został nim, na drugą kadencję, fr. Wiesław Pyzio. W czasie pierwszej części kapituły minister prowincjalny złożył wyznanie wiary i przysięgę na ręce Ministra generalnego. Następnie delegaci wyrazili akt posłuszeństwa wobec prowincjała.

W trakcie spotkania kapitulnego dokonano wyboru rady prowincjalnej. Na asystentów prowincjalnych zostali wybrani: fr. Piotr Szczepański (wikariusz prowincji), fr. Piotr Żurkiewicz (sekretarz prowincji), fr. Wiesław Chabros (ekonom i poborca prowincji), fr. Edward Mastalerek, fr. Mirosław Bartos, fr. Marek Gąsiorowski. Wybrano również delegatów na kapitułę generalną. Zgodnie z prawem Prowincję Matki Bożej Niepokalanej będzie reprezentowało pięciu delegatów. Druga część kapituły odbędzie się w Niepokalanowie w dniach od 30 maja do 11 czerwca 2016 r.

red.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda