Home Wiadomości Warszawa. Męczennicy w sercu stolicy.

Warszawa. Męczennicy w sercu stolicy.

Redakcja

Warszawa. Męczennicy w sercu stolicy.Franciszkańscy męczennicy z Pariacoto w niedzielę 19 czerwca dotrą po raz pierwszy do serca stolicy Polski.

Parafia św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie będzie gościć franciszkanów z Krakowa, którzy podczas homilii niedzielnych przybliżą wiernym postacie pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy – męczenników: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego,  zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 roku, a wyniesionych na ołtarze 5 grudnia 2015 r.

Po każdej Mszy będzie możliwość uczczenia relikwii 1 stopnia Błogosławionych Męczenników, a przy wyjściu z Bazyliki można będzie otrzymać dla siebie i dla swojej rodziny relikwie drugiego stopnia, czyli cząstki ich ubrań. Przy tej okazji zbierane będą ofiary do puszek na kontynuowanie misji franciszkańskich. Można będzie także nabyć materiały drukowane związane z męczennikami: książki, filmy, obrazki oraz różańce z relikwiami męczenników.

Monumentalna, barokowa świątynia Zgromadzenia Księży Misjonarzy, górująca dwiema wysokimi wieżami nad Krakowskim Przedmieściem. Choć kościół Świętego Krzyża nie jest katedrą, działy się w nim i dzieją wydarzenia przerastające swoją doniosłością niejedną katedrę. Bóg i Ojczyzna, hasło rozbrzmiewające w jego murach od wieków, zdaje się witać każdego wchodzącego.

Kościół brał udział w niejednej burzy dziejowej i był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych w życiu stolicy i kraju. W tym kościele spoczywają prochy nie tylko zasłużonych misjonarzy, takich jak: Lambert aux Couteaux, Bartłomiej Tarło czy Gabriel Baudouin. Leżą tu między innymi Adam Kazimierz Czartoryski i Stanisław Małachowski. Przez trzy lata w dolnym kościele stała trumna ze zwłokami księcia Józefa Poniatowskiego, zanim została przewieziona do Krakowa i złożona na Wawelu. Znajdują się też tutaj serca Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Stąd żegnano przed ostatnią drogą Stanisława Kostkę Potockiego, Edwarda Odyńca, Stanisława Moniuszkę, Karola Szymanowskiego, Pawła Jasienicę i wielu innych.

W kościele Świętego Krzyża modlili się królowie, prezydenci, kardynałowie i dowódcy, nuncjusz apostolski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, a w 1987 roku sam Ojciec Święty Jan Paweł II. Od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół ten stał się świątynią o charakterze ogólnopolskim ze względu na odbywające się w nim uroczyste nabożeństwa i manifestacje patriotyczne, zarówno za czasów rosyjskiej, carskiej niewoli, jak i podczas pięćdziesięciolecia po II wojnie światowej. Był też oazą patriotyzmu i oparciem dla wielu prześladowanych w okresie powstań narodowych i tworzenia się ruchu solidarnościowego.

Oficjalny portal internetowy parafii św. Krzyża w Warszawie

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda