Home Wiadomości Warszawa: nowy Prymas u bernardynów

Warszawa: nowy Prymas u bernardynów

Redakcja

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w bernardyńskiej parafii p.w. św. Bonifacego z Tarsu na Czerniakowie.

Uroczysta msza święta celebrowana była nowym w kościele św. Jana z Dukli. W koncelebrze uczestniczył dziekan dziekanatu wilanowskiego, o. dr Kazimierz Lorek oraz ojcowie bernardyni. W czasie uroczystości Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii ks. Prymas skierował słowo do młodzieży i zgromadzonych. Zachęcił nowo bierzmowaną młodzież do męstwa i bycia świadkami wiary w dzisiejszym świecie, do opierania się w życiu na Chrystusie, który mówił: „nie zostawię was samych” i obiecał, ze ześle nam Ducha św. Pocieszyciela. „Teraz do młodych chrześcijan należy pokazywanie innym drogi do Boga tym wszystkim którzy żyją pośród nas, przede wszystkim swoim własnym życiem”, mówił abp Polak. „Ta młodzież powinna teraz dawać świadectwo wiary w życiu codziennym i działaniu w mocy wiary i w mocy Ducha Świętego” – zachęcał zgromadzonych Prymas Polski.

Prymas ukazał też młodzieży przykład męstwa w wyznawaniu wiary w postaci patrona ich parafii, św. Bonifacego, który poniósł śmierć, wyznając swoją wiarę, i powrócił do swojej ojczyzny jako żywa relikwia wyznawanej wiary. Hierarcha podkreślił, że świat teraz właśnie liczy na takie mężne wyznawanie wiary.

Po mszy świętej udano się w uroczystej procesji z relikwiami św. Bonifacego oraz ikoną świętego męczennika do zabytkowego kościoła. Tam odprawiono nabożeństwo ku czci świętego męczennika i patrona parafii. Odśpiewano responsorium do św. Bonifacego, po czym ks. Arcybiskup udzielił wiernym błogosławieństwa. Na zakończenie zgromadzeni uczcili relikwie św. Bonifacego i modlili się przy jego doczesnych szczątkach.

Jego Ekscelencja Ks. Abp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, został decyzją Ojca św. Franciszka mianowany 17 maja 2014 r. Prymasem Polski i arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim.

Anna Dziemska

foto: Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda