Home Wiadomości Przełożony Generalny pielgrzymuje do Fatimy z Rodziną Salezjańską

Przełożony Generalny pielgrzymuje do Fatimy z Rodziną Salezjańską

Redakcja

Ks. Ángel Fernández Artime, Przełożony Generalny Salezjanów, w sobotę 17 maja uczestniczył w 62. Pielgrzymce Rodziny Salezjańskiej do Fatimy i obchodach Krajowego Dnia Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego (MGS) i Byłych Wychowanków.

Towarzyszyła mu także Przełożona Generalna Córek Maryi Wspomożycielki – Matka Yvonne Reungoat.

Wszystko rozpoczęło się o godz. 10 czasu lokalnego spotkaniem Przełożonego Generalnego z salezjanami inspektorii, będącym czasem słuchania i braterskiego dzielenia się. Wczesnym popołudniem ks. Fernández Artime spotkał się z młodymi realizującymi swoją drogę powołaniową i byłymi wychowankami, udzielając odpowiedzi na ich pytania i niepokoje. Następnie, ok. godz. 17.45, po krótkim hołdzie złożonym Maryi w Kaplicy Objawień, rozpoczęło się wielkie święto młodzieży pod hasłem “Sztuka i Wiara”, inspirujące się wartościami salezjańskiej duchowości młodzieżowej. Na zakończenie imprezy ludzie młodzi, którzy całkowicie wypełnili audytorium Pawła VI sanktuarium, wysłuchali słów zachęty, jakie skierowali do nich ks. Fernández Artime i matka Reungoat.

Wieczorem, wraz z wielką liczbą pielgrzymów, Przełożony Generalny odmówił różaniec w Kaplicy Objawień i uczestniczył w procesji, w czasie której tysiące świec rozświetliło Sanktuarium. Ten bogaty w różne przeżycia dzień zakończył się “słówkiem na dobranoc”, adresowanym do młodych z MGS.

W niedzielę, 18 maja, o godz. 6.45 odprawiono “Drogę Krzyżową” w “Valinhos” – miejscu ukazania się Anioła pasterzom, a następnie, o godz. 9.00 miała miejsce konferencja, w czasie której oboje przełożeni nakreślili przyszłą drogę Rodziny Salezjańskiej. Przy tej okazji ks. Fernández Artime i matka Yvonne Reungoat zachęciła uczestników do bycia “zaczynem” i znakiem prawdziwej komunii wewnątrz Rodziny Salezjańskiej i całego Kościoła.

Potem był czas na odmówienie różańca, co uczyniono w gronie tysięcy innych pielgrzymów, po czym została odprawiona Eucharystia na placu Sanktuarium: przewodniczył jej bp Manuel Quintas, biskup Algarve, któremu towarzyszyli bp Augusto César, emerytowany biskup Portalegre-Castelo Branco, i Przełożony Generalny.

Po południu Przełożony Generalny odwiedził wspólnotę w Estoril, a wieczorem powrócił do domu inspektorialnego w Lizbonie, gdzie spotkał się również z biskupem pomocniczym Joaquimem Mendesem, salezjaninem.

Wizyta Przełożonego Generalnego w Portugalii zakończyła się w dniu wczorajszym, w poniedziałek 19 maja, “słówkiem na dzień dobry”, które skierował do uczniów salezjańskiej szkoły “Oficinas de São José” w Lizbonie. Refleksja Przełożonego Generalnego, która koncentrowała się na salezjańskiej duchowości młodzieżowej, była wyrazem wielkiego zadowolenia ks. Fernándeza Artime z powodu tej wizyty. Zapewnił także ludzi młodych w czasie swojej pierwszej wizyty, że ich zawierzy wszystkich Maryi Wspomożycielce na Valdocco, a zakończył, przytaczając słowa Księdza Bosko: “Chcę, abyście byli szczęśliwi teraz i w wieczności”.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda