Warszawa: pamięć o Smoleńsku i Katyniu

10 kwietnia w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające rocznice zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. W Warszawie po mszy świętej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu i modlitwie i złożeniu wieńców pod pałacem prezydenckim delegacje udały się na warszawskie cmentarze, aby oddać hołd ofiarom katastrofy.

Pod pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy lotniczej sprzed trzech lat na cmentarzu wojskowym na Powązkach złożono kwiaty i wieńce. Marta Kaczyńska, córka Pary prezydenckiej odwiedziła rano grób rodziców w Krakowie na Wawelu.

W świątyni Opatrzności Bożej, gdzie spoczywają m.in. doczesne szczątki wybitnych Polaków – prez. Ryszarda Kaczorowskiego i o. Józefa Jońca, pijara, o godz. 13.00 uroczystą Eucharystię sprawował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

O 10.00 w Katyniu, pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej odprawili mszę świętą ojcowie franciszkanie wraz z o. Aleksandrem Jacyniakiem, jezuitą, przybyłym z warszawską pielgrzymką Rodzin Katyńskich. Wcześniej pielgrzymi modlili się na miejscu katastrofy smoleńskiej.

Przez cały dzisiejszy dzień, aż do późnych godzin wieczornych Polacy będą składać hołd i modlić się w intencji wybitnych rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem w 2010 r. i w Katyniu w 1940 r.

Anna Dziemska

Fot. Anna Dziemska (2012)

Za: www.franciszkanie.pl.