Home Wiadomości Warszawa: rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny

Warszawa: rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny

Redakcja

IV Krajowy Kongres MisyjnyNa Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął się IV Krajowy Kongres Misyjny. Spotkania z misjonarzami, koncerty, dyskusje i warsztaty – to tylko niektóre z propozycji czekających na uczestników Kongresu.

Pierwszym jego punktem jest sympozjum naukowe. Trzydniowy kongres będzie przebiegał pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

– Niech IV Krajowy Kongres Misyjny wytyczy kierunki dalszej pracy i zaangażowania na rzecz misji. Niech stanie się zaczynem i przyczyni się do pogłębienia dzieła misyjnego i większego zaangażowania na rzecz misji ad gentes, w nową ewangelizację, animację i współpracę misyjną – życzył uczestnikom kongresu bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji otwierając sympozjum na UKSW.

Rektor tej uczelni ks. prof. Stanisław Dziekoński, witając przybyłych gości, wśród których są polscy misjonarze i biskupi pracujący za granicą – m.in. w Brazylii i Kamerunie, podkreślił, że „misje są wpisane w strategię i misję UKSW”. Przypomniał, że część studentów wydziału teologicznego uczelnia przygotowuje do pracy misyjnej.

Jeszcze przed południem podczas sympozjum na UKSW o aktualność misji „ad gentes” będzie mówił kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. „Odpowiedzialni za misje” – to tytuł wystąpienia abp. Henryka Hosera, biskupa warszawsko-praskiego. „Animacji i współpracy misyjnej” będzie poświęcone wystąpienie biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Celem kongresu jest uczczenie 50. rocznicy opublikowania dekretu Ad Gentes Soboru Watykańskiego II, 40-lecie adhortacji Pawła VI „Evangelii nuntiandii” oraz 25-lecie encykliki „Redemptoris Misssio” Jana Pawła II. Podzielony on został na trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się sympozjum na UKSW, w czasie którego będzie mowa o konieczności „umisyjnienia” struktur Kościoła w Polsce, nowych formach współpracy i integracji środowisk misyjnych, roli Papieskich Dzieł Misyjnych w posłudze misyjnej Kościoła, czy roli misjonarzy świeckich. Wśród prelegentów będą: bp Jerzy Mazur SVD, abp Henryk Hoser SAC, bp Jan Piotrowski, ks. dr Franciszek Jabłoński, prof. Jarosław Różański, ks. dr Tomasz Atłas.

Gościem honorowym Kongresu jest prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard Fernando Filoni, który drugiego dnia kongresu odwiedzi trzy stacje misyjne: Stację Dziecięcą, która odbędzie się na Torwarze, Stacje Młodzieżową, która odbędzie się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej i dorosłych w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. – Wierzymy, że spotkanie dzieci z całej Polski z różnych środowisk, m.in.: ministranci, bielanki, schole, pokaże najmłodszym powszechność Kościoła i zapali w nich ducha misyjnego – wyraził nadzieję dyrektor PDM ks. dr Tomasz Atłas. Wspomniał on również o telegoście, w którym dzieci z różnych części świata będą mogły wspólnie się pomodlić i wymieniać się życzeniami.

Pierwszego dnia Kongresu uroczysta Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore odbędzie się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Drugiego dnia, w sobotę, wspólna liturgia dobędzie się o godz. 18.00 w kościele Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim. Będzie jej przewodniczył kard. Fernando Filoni, a homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.

W 97 krajach świata pracuje obecnie 2065 polskich misjonarek i misjonarzy. Najwięcej, bo 840, pracuje w Afryce (w takich krajach jak: Kamerun, Zambia, Madagaskar, Tanzania, Republika Południowej Afryki). W Ameryce Południowej i Środkowej jest 804 polskich misjonarzy, w tym 445 zakonników 170 kapłanów ‘fidei donum’, oraz 167 sióstr i 22 osoby świeckie. Na terenie Azji jest obecnie 332 misjonarzy w tym najwięcej w Kazachstanie, Japonii i na Filipinach, zaś w Ameryce Północnej jest zaledwie 18 misjonarzy.

Za: www.deon.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda