Home Wiadomości Zbliżają się obchody Jubileuszu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Zbliżają się obchody Jubileuszu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Redakcja

www.redemptor.plPrzed obchodami Jubileuszu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy list do Współbraci skierował O. Prowincjał dr Janusz Sok CSsR

Drodzy Współbracia!

Przełożony Generalny o. Michael Brehl ogłosił niedawno uroczysty Jubileusz z okazji przywrócenia do kultu publicznego Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ma on na celu nie tylko upamiętnienie 150. rocznicy powierzenia naszemu Zgromadzeniu świętego obrazu przez papieża Piusa IX, lecz przede wszystkim oddanie Bogu chwały za wielkie dobro duchowe, które stało się udziałem czcicieli Matki Nieustającej Pomocy. Nasza ewangelizacyjna działalność związała się wszak z rozwojem kultu tej ikony na całym świecie. Duchowe treści zawarte w podarowanej nam przez Opatrzność bizantyjskiej ikonie wyrażają orędzie Odkupienia – centralną treść naszego misyjnego przepowiadania i życia.

Jubileuszowe obchody pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” zostały rozłożone na trzy lata (2015-2017). Ich celem jest ożywienie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i dalszy jego rozwój. Szczególnym wyrazem obchodów momentem będzie Rok Jubileuszowy, który rozpoczniemy 27 czerwca 2015 roku i zakończymy 27 czerwca 2016 roku.

W Prowincji Warszawskiej otwarcie Roku Jubileuszowego nastąpi w Gliwicach, gdzie 27 czerwca ks. bp Jan Kopiec ustanowi nowego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszam Was, abyśmy licznie zebrali się na tej uroczystości. Ponadto zachęcam, aby w dniu inauguracji Roku Jubileuszowego odbyły się uroczyste celebracje we wszystkich sanktuariach, kościołach i kaplicach Prowincji, poprzedzone – w miarę możliwości – specjalnym triduum. Warto, aby do uczestnictwa w nich zaprosić proboszczów i parafian z dekanatu, zgromadzenia zakonne, ruchy katolickie i stowarzyszenia.

Dołóżmy starań, aby w Roku Jubileuszowym nasze parafie przeżyły rekolekcje maryjne, a celebracja nabożeństwa Nieustannej Nowenny była szczególnie uroczysta i dobrze przygotowana. Pomocą w ożywieniu kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy są modlitewniki, broszury i książki dostępne w naszym wydawnictwie Homo Dei, medaliki, obrazy i obrazki oraz plakaty z hasłem Jubileuszu. Wiele pomocnych materiałów będzie systematycznie udostępnianych na portalu internetowym Prowincji oraz na portalu kaznodziejskim.

Zachęcam, aby tam, gdzie to możliwe, przy niedzielnej Mszy Świętej, a także podczas Nowenny Nieustannej w naszych kościołach odmawiać wraz z wiernymi modlitwę jubileuszową, która zostanie rozesłana do wszystkich naszych domów i parafii. Rozpropagowaniu jubileuszu niech służą także plakaty i banery z logo jubileuszowym, umieszczone w kościołach i kaplicach, gdzie pełnimy posługę duszpasterską.

Zwracam się do misjonarzy, aby w czasie Roku Jubileuszowego proponowali proboszczom przeprowadzenie specjalnych rekolekcji założenia lub odnowienia Nieustannej Nowenny w parafiach.

Proszę katechetów i duszpasterzy, aby przeprowadzili w szkołach serie katechez oraz zorganizowali spotkania dla wiernych na temat Ikony, jej historii i kultu na świecie.

Ważnym znakiem maryjnego kultu są pielgrzymki. Warto zaproponować wiernym nawiedzenie rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, łącząc je z odwiedzeniem miejsc alfonsjańskich. Prowincja Neapolitańska opracowuje specjalne programy dotyczące takiej pielgrzymki. Również cztery sanktuaria MBNP znajdujące się w naszej Prowincji z radością powitają „jubileuszowych” pielgrzymów.

Włączmy się wszyscy w rzetelne przygotowanie i przeżycie Jubileuszu w naszych wspólnotach i duszpasterstwach. Wykorzystajmy inicjatywy proponowane w tym czasie przez Prowincjalną Komisję Jubileuszu. Informacje o wielu z nich znajdziecie w materiałach załączonych do mojego listu.

W duchu jedności z całym Zgromadzeniem, odmawiajmy codziennie w naszych wspólnotach Modlitwę Jubileuszową.

Wspomagaj nas, Matko, byśmy nieśli Twój obraz braciom i siostrom rozproszonym po całym świecie, stając się misjonarzami dobra, piękna i radości życia Ewangelią.

O. Janusz Sok CSsR
Prowincjał


Modlitwa Jubileuszowa

Papież Pius IX przekazał Redemptorystom ikonę Nieustającej Pomocy, by uczynili ją znaną na całym świecie. Obchodząc jubileusz 150-lecia tamtego wydarzenia pod hasłem „Matka Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości”, zwróćmy się do Maryi z ufną modlitwą:

O Matko Nieustającej Pomocy,
ikono miłości.
Twe zatroskane spojrzenie
ogarnia nasze cierpienia
a ufne spojrzenie Twojego Syna
wiedzie nas przed oblicze miłującego Ojca.
 
Wspomagaj nas Matko,
byśmy nieśli Twój obraz braciom i siostrom
rozproszonym po całym świecie,
stając się misjonarzami dobra,
piękna i radości życia Ewangelią.
 
Otwórz nasze serca
na krzyk ludzi pozbawionych nadziei,
aby wszyscy uwierzyli miłości.
Ucz nas rozważać i wypełniać słowa
Twojego Syna, naszego Odkupiciela.
 
Pozwól nam iść razem z Tobą
w blasku Twojej wiary,
abyśmy kiedyś mogli wspólnie
kontemplować oblicze miłującego Ojca,
który z Synem i Duchem Świętym
żyje i króluje na wieki wieków.
 
Amen.

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda