Home Wiadomości Węgry: Kopać z pasją i chrześcijańską miłością

Węgry: Kopać z pasją i chrześcijańską miłością

Redakcja

W dniach od 6 do 10 lutego 2012 roku w Gyula na Węgrzech odbyły się VI Mistrzostwa Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej. Gospodarzem mistrzostw była Diecezja Szeged-Csanadi, gdzie swoją posługę w Katolickiej Akademii Piłkarskiej pełni ks. Robert Dłubała SDS. Jemu to ks. Biskup Laszlo Kiss-Rigo powierzył organizację mistrzostw, w których udział wzięło 11 drużyn narodowych.

Swoje umiejętności piłkarskie sprawdzali w Gyula księża z Ausrtii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Białorusi, Słowenii, Słowacji, Ukrainy, Portugalii, Polski, Rumunii i Węgier.

Celem mistrzostw nie jest tylko wyłonienie najlepszej drużyny wśród księży w Europie, ale wspólne spotkanie, modlitwa, wymiana doświadczeń, szczególnie jak przez sport wychowywać dzieci i młodzież na dobrych chrześcijan. Dlatego też kapłani i goście przybyli na mistrzostwa odwiedzili pierwszą w Europie Katolicką Akademię Piłkarską i z wielkim zainteresowaniem zapoznali się z jej strukturą i celem działalności. Szczególnie byli ciekawi doświadczeń duszpasterskich kapelana akademii, bo wielu z księży przy parafich założyło kluby sportowe. Jednym z owoców mistrzostw jest postanowienie organizacji międzynarodowych turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży zrzeszonych przy parafich.

Jeśli chodzi o wyniki mistrzostw pierwsze miejsce zajęła drużyna z Portugalii, która w finale po rzutach karnych pokonała Chorwację 6:5, trzecie miejsce przypadło Polsce, która zwyciężyła nad Bośnią i Hercegowiną 7:2, piąte miejsce wywalczyła drużyna gospodarzy, która przy wspaniałym dopingu kibiców, przede wszystkim wychowanków akademii, pokonała Słowację 2:1. Kolejne miejsca: 7. Szłowenia 8. Rumunia 9. Białoruś 10. Austria 11. Ukraina. Ciekawoską jest, że w drużynie węgierskiej wystąpiło dwóch biskupów, ks. Biskup Laszlo Kiss-Rigo ordynariusz diecezji Szeged-Csanadi i ks. Biskup Ferenc Palanki biskup pomocniczy w diecezji Eger. Księża biskupi są przyjaciółmi salwatorianów pracujących na Węgrzech, ściśle wspólpracują z naszymi współbraćmi i niejednokrotnie dawali wyraz swojego uznania dla pracy salwatorianów na Węgrzech.

Na uroczystej kolacji kończącej sportowe zmagania, na której obok głównego organizatora mistrzostw ks. Roberta Dłubały, był obecny ks. Jerzy Nowak ekonom i prefekt kleryków na Węgrzech, ksiądz biskup Laszlo Kiss-Rigo wyraził swoją radość ze wspólnego spotkania i pomyślnego przebiegu mistrzostw. Podziękował wszystkim   za udział, wspólną modlitwę i kopanie  z pasją i chrześcijańską miłością, ogłaszając na koniec,że następne Mistrzostwa Europy Księży odbędą się w Słowenii.

/RD/

Za: www.sds.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda