Włochy – Salezjanie biskupi i miasto Turyn zjednoczeni pod znakiem ks. De Agostiniego

Infoans.orgPo zanurzeniu się w salezjańskości do południa, sobotnie popołudnie salezjańscy biskupi przeżyli w łączności z miastem Turyn. Okazję ku tej obopólnej wdzięczności dostarczyła osoba ks. Alberto De Agostiniego, salezjańskiego misjonarza i badacza.

Mowa tu o spotkaniu w teatrze “Piccolo Regio”, gdzie przybyli również: burmistrz Turynu, pan Piero Fassino; dyrektor Muzeum Narodowego Gór, w którym w tych dniach prezentowana jest wystawa na temat “Na ziemiach snów Księdza Bosko. Alberto Maria De Agostini z Piemontu do Ameryki Południowej” – dr Aldo Audisio; prezes Włoskiego Klubu Alpinistycznego, p. Umberto Martini, oraz Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime.

Dr Audisio przypomniał sylwetkę ks. De Agostiniego, podkreślając, co przez wiele czasu było zapomniane, że ten również swoją działalnością znacznie ubogacił samo Zgromadzenie Salezjańskie.

Dr Martini wyraził publicznie swój podziw pod adresem tego salezjańskiego badacza o tak bogatej osobowości: “Zawdzięczamy mu bardzo wiele” – powiedział.

Pan Fassino, odnosząc się do ks. De Agostiniego, podkreślił wymiar globalny Zgromadzenia Salezjańskiego i jednocześnie jego ścisły związek z miastem Turyn, który określił “stolicą salezjanów”. Przypomniał o świętych zaangażowanych społecznie i ponownie wyraził swój szacunek wobec synów Księdza Bosko, poza wyrażeniem swojej woli co do kontynuowania dalszej współpracy w perspektywie najbliższych wydarzeń związanych z obchodami Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko. Na koniec podziękował salezjanom “za to, co każdego dnia czynią dla naszego miasta i świata”.

Ks. Á.F. Artime odwzajemnił te podziękowania, kierując je pod adresem miasta i jego burmistrza, podkreślając istniejącą współpracę. A następnie, nawiązując do ks. De Agostiniego, przypomniał swoje zdumienie, kiedy jako inspektor Buenos Aires odwiedził Patogonię Argentyńską, dowiadując się, że te miejsca zostały “ochrzczone” przez tego dzielnego misjonarza. A przypominając poza tym trudności, jakie napotkał ks. De Agostini, także ze strony swoich współbraci, gdy ten chciał realizować swoje badania, przywołał opatrznościową interwencję ówczesnego przełożonego generalnego, ks. Michała Rua, który pozwolił ks. De Agostiniemu kontynuować swoje wyprawy.

To popołudnie w “Piccolo Regio” zakończyło się prejekcją filmu dokumentalnego, który zrealizował sam ks. De Agostini “Terre Magellaniche”, który jest bardzo cennym świadectwem pod względem geograficznym, etnologicznym i etno-antropologicznym.

Wieczorem biskupi salezjańscy wzięli udział w czuwaniu modlitewnym w Bazylice Maryi Wspomożycielki, które trwało całą noc, a złożyły się nań celebracje eucharystyczne i nabożeństwa.

Gian Francesco Romano

Za: www.infoans.org.