Home Wiadomości Wprowadzenie relikwii św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822 – 1895) do Świątyni Opatrzności Bożej

Wprowadzenie relikwii św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822 – 1895) do Świątyni Opatrzności Bożej

Redakcja

fot. Anna DziemskaKolejne relikwie polskiego świętego dołączyły do relikwii tam już spoczywających, tj. św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, bł. Stanisława Papczyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W 120. rocznicę śmierci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i w dniu jego liturgicznego   wspomnienia, 17 września wprowadzono relikwie świętego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. W koncelebrze uczestniczyli księża, związani ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i prowadzonymi przez nie dziełami.

Ks. Szczęsny Feliński, będąc profesorem i ojcem duchowym Akademii Duchownej w Petersburgu, w 1857 r. założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi dla sprawowania opieki nad polskimi biednymi, opuszczonymi dziećmi, chorymi i staruszkami. Następnie, w 1862 r. udając się do Warszawy, aby objąć stanowisko arcybiskupa warszawskiego, zabrał ze sobą siostry , aby prowadziły szkołę i internat dla ubogich dzieci.

Dzisiaj Zgromadzenie liczy ponad 1200 Sióstr z Zarządem Domu Generalnego w Warszawie, przy ul. Żelaznej. Obejmuje 3 prowincje w Polsce, 2 prowincje w Brazylii (w liczbie ok. 400 Sióstr), oraz placówki na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Kazachstanie i w Rzymie.

Na uroczystość wraz z Matką Przełożoną Generalną m. Janiną Kierstan przybyły z całej Polski i z zagranicy właśnie siostry ze Zgromadzenia, założonego przez św. Zygmunta Felińskiego wraz ze swymi podopiecznymi – dziećmi i młodzieżą z, ośrodków wychowawczych, świetlic, szkół i przedszkoli oraz kobietami z domów opieki.

Obecni byli Sybiracy z pocztami sztandarowym, przedstawiciele grup kościelnych, mieszkańcy Warszawy.

Przez 20 lat abp. Feliński przebywał na zesłaniu w Jarosławiu nad Wołgą na Syberii, skazany na wygnanie przez cara za ostry protest po egzekucji kapucyna, o. Agrypina Konarskiego. Po odbyciu kary zsyłki , abp Feliński nie mógł wrócić na teren zaboru rosyjskiego i zamieszkał na terenie Galicji w Dźwiniaczce (dzisiaj Ukraina), gdzie prowadził działalność duszpasterską.

Zmarł w pałacu arcybiskupim w Krakowie 17 września 1895 r. Jego pogrzeb na Wawelu stał się okazją do manifestacji patriotycznych.

W czasie półtorarocznej pracy arcybiskupiej abp Feliński zdziałał bardzo dużo dla życia duchowego i moralnego Warszawy, m. in. zaprosił z Francji Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej  Miłosierdzia. 1 listopada 1862 r. poświęcił „Dom Schronienia” dla upadłych moralnie dziewcząt, który objęła po 8 miesięcznym przeszkoleniu we Francji hr. Teresa Potocka. Upowszechniał nabożeństwa majowe przy kapliczkach , popierał rozwój pobożności franciszkańskiej. Sam był franciszkańskim tercjarzem.

Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. przez św. Jana Pawła II podczas odprawianej przez niego Mszy świętej na krakowskich Błoniach.

Kanonizacji Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w październiku 2009 r. dokonał papież Benedykt XVI.

W podziemiach warszawskiej Katedry św. Jana znajduje się trumna z doczesnymi szczątkami świętego.

Anna Dziemska

Foto: Anna Dziemska

http://www.zyciezakonne.pl/znani-i-mniej-znani-bohaterowie-powstania-styczniowego-26031/

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-17b.php3

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/abp_felinski/sylwetka.htm

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda