Home Wiadomości XXVIII Kapituła Kapucynów zakończona

XXVIII Kapituła Kapucynów zakończona

Redakcja

W radosnym czasie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego, w dniach 22-25 kwietnia 2014 roku w klasztorze kapucynów w Krakowie, miała miejsce 28. Kapituła Zwyczajna Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

To znaczące – dla liczącej ponad 300 braci Prowincji Krakowskiej – wydarzenie, pozwoliło niejako zatrzymać się w drodze, aby dokonać refleksji nad minionym trzechleciem oraz spojrzeć ku przyszłości.

Zgromadzeniu przewodniczył wikariusz generalny Zakonu Kapucynów br. Štefan Kožuh. Zaś w duchowej refleksji towarzyszył braciom kapucynom o. Józef Augustyn SJ, który w swoich rozważaniach  koncentrował uwagę kapitulnych na bardzo ważkim temacie konsekrowanej czystości. Szczególnym momentem kapituły były wybory nowego ministra prowincjalnego i zarządu Prowincji. Kapitulni powierzyli troskę o Prowincję br. Tomaszowi Żakowi, który w rozpoczynającym się trzechleciu będzie pełnił funkcję ministra prowincjalnego (prowincjała).

W tej posłudze wspierać go będą czterej radni prowincjalni, którzy również zostali wyłonieni w wyborach. W skład rady Prowincji weszli: br. Tomasz Protasiewicz (wikariusz), br. Marek Miszczyński, br. Marek Skwarło oraz br. Jerzy Uram. W ostatnim dniu kapituły bracia zgromadzeni na obradach otrzymali ważny dokument określający zasady formacji w Prowincji Krakowskiej Kapucynów. Dokument ten, noszący nazwę Ratio formationis Provinciae, jest owocem wieloletniej pracy zespołu formatorów kapucyńskich.

Należy mieć nadzieję, że zarówno zaprezentowany dokument jak i sama kapituła pomogą nowemu zarządowi Prowincji w skutecznej posłudze braciom, zaś wszystkim innym kapucynom krakowskim w coraz bardziej autentycznym przeżywaniu własnej konsekracji.


Brat Tomasz Żak OFMCap – Urodzony 30 marca 1976 roku w Zielonej Górze. Pochodzi z Nowej Soli. Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił w roku 1995. Profesję wieczystą złożył w roku 2001, natomiast rok później przyjął święcenia prezbiteratu. Po ich otrzymaniu, był posłany do Stalowej Woli, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję wicemagistra, następnie magistra postulatu, a także katechety i duszpasterza. W roku 2004 został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej, które odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Zakończył je w roku 2011 obroną pracy doktorskiej, uzyskując tytuł doktora nauk teologicznych.

Po powrocie do Ojczyzny prowadził wykłady z teologii dogmatycznej w WSD Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie oraz w WSD Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie. Pełnił ponadto przez dwa lata obowiązki wicerektora i prefekta studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej. W 2012 roku został mianowany magistrem postnowicjatu i rektorem WSD Kapucynów w Krakowie. W tymże roku został także wybrany przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich. W kwietniu 2014 roku, podczas XXVIII Kapituły Prowincjalnej Zwyczajnej został wybrany Ministrem Prowincjalnym Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda