Home Wiadomości Z Tomaszem z Akwinu na scenę

Z Tomaszem z Akwinu na scenę

Redakcja

Znany z wykonywania religijnych utworów ksiądz Bartłomiej Kot z diecezji legnickiej nagrał piosenkę o największym dominikańskim teologu.

Utwór „Piosenka filozoficzna – Święty Tomasz z Akwinu” opowiada dzieje żyjącego w XIII wieku wybitnego myśliciela chrześcijaństwa: począwszy od jego dzieciństwa, gdy pobierał nauki u benedyktynów i od których w młodości odszedł, by wstąpić do Zakonu Kaznodziejskiego – aż do pracy naukowej na paryskiej Sorbonie.

„Był to mąż podziwu godny, wielki, skromny, niebanalny. Bywa modny i niemodny, ale zawsze aktualny” – śpiewa o Akwinacie ks. Kot. Piosenkę kończą słowa zachęty do zgłębiania nauki średniowiecznego teologa, który niespełna pół wieku po śmierci został ogłoszony świętym, a następnie doktorem Kościoła.

Urodzony we Włoszech około 1225 roku Tomasz z Akwinu poświęcił się zgłębianiu filozofii i teologii. W swoich głównych dziełach: „Summa contra gentiles”  i „Summa theologiae” stworzył system filozoficzno-teologiczny nazwany od jego imienia tomizmem. Tomasz przystosował w nim klasyczne poglądy Arystotelesa do doktryny chrześcijańskiej.

Zmarł 7 marca 1274 roku w klasztorze cystersów w Fossanova na terenie dzisiejszych Włoch – w czasie podróży na Sobór w Lyonie. Jego liturgiczne święto obchodzone jest jednak 28 stycznia – na wspomnienie przeniesienia ciała Tomasza do Tuluzy, gdzie został pochowany.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda