Home Wiadomości Zmartwychwstańcy: Ojciec Wiesław Śpiewak Biskupem diecezji Hamilton na Bermudach

Zmartwychwstańcy: Ojciec Wiesław Śpiewak Biskupem diecezji Hamilton na Bermudach

Redakcja

Ks. Bp Wiesław ŚpiewakKościół na Bermudach ma od 1 października 2015 r. nowego Pasterza – jest nim nasz Współbrat Zmartwychwstaniec z Prowincji Polskiej – Ks. Bp Wiesław Śpiewak. Przyjęcie sakry biskupiej odbyło się w uroczystej oprawie w katedrze w Hamilton.

Obecni byli dostojnicy Kościoła i Bermudów, jak też bracia zmartwychwstańcy przybyli z Polski i innych krajów. Mszę św. koncelebrowało 8 biskupów i 27 księży. Głównym konsekratorem nowego ordynariusza był przechodzący na emeryturę biskup Robert Kurtz CR, natomiast współkonsekratorami byli abp Nicola Girasoli, nuncjusz apostolski w Trinidad i Tobago oraz abp Patric Pinder, przewodniczący Konferencji Episkopatu Antyli. W uroczystościach uczestniczyli licznie przybyli wierni z całej diecezji.

Mianowany przez papieża Franciszka 52-letni Ojciec Śpiewak jest pierwszym biskupem z Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców.

Ekscelencjo Księże Biskupie Wiesławie, życzymy Ci, abyś w swojej posłudze dla dobra diecezji Hamilton oraz całego Kościoła cieszył się nieustannie darami Zmartwychwstałego Pana oraz ludzką życzliwością.

Herb Biskupa ŚpiewakaHERB BISKUPI – ZNAK WIĘŹI POMIĘDZY PRZESZŁOŚCIĄ A TERAŹNIEJSZOŚCIĄ

K w koronie – tzw. „K kazimierzowskie” z drzwi katedry wawelskiej – wskazuje miejsce pochodzenia

Gałązka cedru (jałowca) bermudzkiego – drzewo rosnące tylko na Bermudach – wskazuje miejsce posługi

Chorągiew Zmartwychwstania – symbol Zgromadzenia Zmartwychwstańców – wskazuje rzeczywistość łączącą obydwa te miejsca: pochodzenia i posługi oraz przynależność duchową

Motto – „Deus Caritas est alleluia” – „Bóg jest miłością Alleluja” wskazuje fundament duchowości zmartwychwstańczej Diecezja hamiltońska, która obejmuje swoim zasięgiem mały archipelag wyspy Bermudy, powstała 19 lutego 1953 r. na mocy decyzji papieża Piusa XII jako prefektura apostolska, z wydzielenia Bermudów z kanadyjskiej archidiecezji Halifax. Trzy lata później została podniesiona do rangi wikariatu apostolskiego, a 12 czerwca 1967 roku przekształcona w pełnoprawną diecezję.

BULLA NOMINACYJNA STOLICY APOSTOLSKIEJ, POWOŁUJĄCA KS. WIESŁAWA ŚPIEWAKA NA URZĄD BISKUPA

Przetłumaczony tekst Bulli:

Franciszek, Biskup, Sługa Sług Bożych do ukochanego syna Wiesława Śpiewaka ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Prowincjała tego samego Zgromadzenia w Polsce, wybranego Biskupem Hamiltonu na Bermudach, pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.

Z woli naszego Pana Jezusa Chrystusa posiadamy szczególny mandat opieki i zapewnienia potrzeb każdej Diecezji w Kościele. Ponieważ Diecezja Hamilton na Bermudach jest wolna z powodu rezygnacji naszego czcigo dnego Brata Roberta Kurtza, po konsultacji, pomyśleliśmy o tobie, drogi synu i widzimy ciebie jako nadającego się do zastąpienia go. Po otrzymaniu pozytywnej opinii Kongregacji Ewangelizacji Narodów, z naszym powszechnym autorytetem Apostolskim, tym listem przydzielamy i powołujemy ciebie na Biskupa Hamiltonu na Bermudach.

Zezwalamy, abyś przyjął święcenia biskupie z rąk jakiegokolwiek katolickiego Biskupa, z zachowaniem norm liturgicznych, ale przedtem musisz złożyć Wyznanie Wiary oraz Przysięgę Wierności wobec Nas i Naszych Następców na Stolicy Apostolskiej zgodnie z tekstami kanonicznymi, i te dokumenty, odpowiednio podpisane i opieczętowane muszą być wysłane do wyżej wspominanej Kongregacji.

Prosimy, byś oznajmił, w najbardziej odpowiedni sposób, twoje powołanie duchowieństwu i ludziom Diecezji i zachęcamy ich, by Cię przyjęli ze szczerym synowskim oddaniem, ale także, zgodnie z instrukcjami, które przez twoje biuro dasz im. W końcu Czcigodny Bracie nie zapomnij: wykonuj ten nowy urząd z serdeczną troską tak, abyś przez twoje świadectwo, mógł pogłębiać w sercach wiernych powierzonych twojej opiece zbawienie przyniesione przez naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

Dane w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia trzynastego miesiąca czerwca, roku Pańskiego dwa tysiące piętnastego, w trzecim roku Naszego Pontyfikatu.

OBRZĘD ŚWIECEŃ BISKUPA WIESŁAWA

Po Ewangelii i homilii w której Nuncjusz Apostolski podziękował biskupowi Kurtzowi za jego
dwudziestoletnią posługę, odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie odmówiona została modlitwa konsekracyjną, której najważniejszą część odmówili wszyscy biskupi: “Teraz Boże, wylej na tego wybranego pochodzącą od Ciebie moc Ducha Świętego, który włada i kieruje, którego dałeś Twojemu umiłowanemu Synowi, Jezusowi Chrystusowi, On zaś dał Go świętym Apostołom, aby wróżnych miejscach ustanowili Kościół, jako Twoją świątynię, na nieustanną cześć i chwałę Twojego Imienia”. W czasie modlitwy święceń, nad głową biskupa trzymana była księga Ewangelii jako znak najważniejszego jego obowiązku. Namaszczenie głowy świętym Krzyżmem i wręczenie insygniów biskupich (pierścienia, mitry i pastorału) zakończyło obrzęd święceń.

BISKUPI UCZESTNICZĄCY W LITURGII ŚWIĘCEŃ:

Biskup Robert Kurtz CR Hamilton Bermudy – główny konsekrator
Arcybiskup Nicola Girasoli – nuncjusz apostolski w Trynidadzie i Tobago (współkonsekrator)
Arcybiskup Metropolita Patrick Pinder – Nassau, Bahams (współkonsekrator)
Arcybiskup Metropolita Joseph Harris – Port-of-Spain, Trynidad i Tobago
Biskup pomocniczy Chrisopher Glancy – Belize
Biskup Luigi Secco SDB – Biskup Antyli Holenderskich
Biskup Burchell McPherson – Montego Bay, Jamaica
Biskup Kenneth Richards – St. John’s – Basseterre, Anntigua i Barbuda


 

Prymicje Księdza Biskupa Wiesława Śpiewaka CR w rodzinnej Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie-Woli Duchackiej – 25 października 2015

Primicje Biskupa ŚpiewakaUroczysta msza św. rozpoczęła się procesją z plebanii do kościoła w towarzystwie ministrantów, dziewczynek niosących różaniec, współbraci z kraju i z zagranicy, bractwa kurkowego, orkiestry dętej i wiernych.

O. Tim Uniac CR był przedstawicielem Zarządu Generalnego Zgromadzenia.  Okolicznościową homilię wygłosił ks. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII. Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania i życzeń wyrazili Ojciec Krzysztof Jan Swół CR, Prowincjał, o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji WPZMwP i przedstawiciele parafii.

Za: www.zmartwychwstancy.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda