Zagrzeb: Dni Misyjne u sercanów

W parafii Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego w Zagrzebiu, u księży sercanów., 24. i 25. marca odbyły się Dni Misyjne, pierwsze takiego rodzaju, zorganizowane przez DMZ – (dehonijanska misijska zajednica) tutejszą wspólnotę misyjną.

Oprócz modlitwy za misje, otwarto wystawę o misjach, a chętni mogli przystąpić do działającej od roku grupę misyjnej. W ten sposób obchodzono pierwszą rocznice (14.03.2011) założenia wspólnoty misyjnej w Trnovčici; 169. rocznicę chrztu świętego Leona Jana Dehona, założyciela zgromadzenia misyjnego księży sercanów, którego członkowie działają w Chorwacji, oraz upamiętniono Światowy Dzień Modlitw za misionarzy i misionarki którzy swoje życie oddali za Chystusa na misjach, zostali zamordowani lub podnieśli śmierć męczeńską.

Po Mszy św. wieczornej dziękczynnej za chrzest Leona Jana Dehona w sobotę 24. marca została otwarta wystawa misyjna i wierni-parafianie (dużo ministrantów) zobaczyli film o pracy misionarzy w Afryce pochodzących z Chorwacji. Wystawę misyjnę otwartą w sobotę sali św. Józefa w nowym klasztorze, parafianie mogli oglądać także niedziele, po każdej Mszy św. na placu kościelnym. Wystawa składala się czterech części. Pierwsza mówiła o głównych patronach Misji świętych i znanych misionarzach, takich jak: Franciszek Ksawery, Teresa od Dzieciątka Jezus, Matka Teresa z Kalkuty i jezuita Ante Gabrić. Druga część była poświęcona Światowemu Dniu Modlitwy za misionarzy i misionarki którzy swoje życie oddali na misjach.

Dzień ten jest obchodzony 24. marca od kilku już lat. Na plakacie znalazła się statystyka z liczbą zabitych misionarzy (kapłanów, sióstr zakonnych, zakonników i misionarzy świeckich) w latach 1990 – 2011. Było ich ponad 800. Oprócz tego zwiedzający mogli poznać statystykę zamordowych misionarzy i misionarki pochodzących z Chorwacji, min. franciszkania Vjeko Čurića i niedawno zabitej siostrze zakonnej Lukrecji Mamić. Trzecia część wystawy przedstawiała sercanów na misjach, zwłaszcza w Afryce. Oprocz pierwszego misjonarza sercanów – o. Leona Jana Dehona, pokazano zdjęcia zamordowanych w Kongo w 1964 roku w czasie rebelii sercańskich męczenników – 23. kapłanów, jednego biskupa i pięciu braci zakonnych. Ostatnia część była poświęcona DMZ (wspólnocie misyjnej) i nawiązywała do ostatniego roku działalności, min. nowej onicjatywie trzech królów.

Parafianie mieli możliwość zobaczenia starych gazet misyjnych, kalendarzy z lat 30. i 40. zeszłego stulecia i czasopisma misyjne „Radosna nowina“. Była też możliwość włączenia się do wspólnoty misyjnej (DMZ). Pierwsze dni misyjne w parafii były bardzo udane. Pogoda dopisała, a parafianie wsparli misje.

Za: www.sercanie.pl.