Jan Paweł II
«ET PRO EIS EGO». BULLA KANONIZACYJNA, W KTÓREJ BŁOGOSŁAWIONY AUGUSTYN ROSCELLI, ZAŁOŻYCIEL ZGROMADZENIA SIÓSTR NIEPOKALANEGO POCZĘCIA ZOSTAJE WPISANY DO KATALOGU ŚWIĘTYCH
Rzym, 10 czerwca 2001 r.
Jan Paweł, Biskup Sługa Sług Bożych na wieczną rzeczy pamiątkę
„Za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie…” (J 17, 19).
Błogosławiony Augustyn Roscelli, prowadząc życie łączące kontemplację z działaniem, całkowicie oddał się Chrystusowi. Przeniknięty głęboką wiarą ofiarował całego siebie dla chwały Bożej i dobra dusz. Dążył do świętości, aby stać się narzędziem zbawienia dla innych, idąc za przykładem Jezusa.
Błogosławiony Augustyn urodził się 27 lipca 1818 roku w miejscowości Bargone di Casarza Ligure, należącej wówczas do archidiecezji Genui, a obecnie do diecezji Chiavari, z rodziców Domenico Roscellego i Marii Gianelli. Proboszcz wspierał go w zdobywaniu wykształcenia, kierował jego rozwojem chrześcijańskim oraz uczył modlitwy i ufności wobec Boga. Za zachętą św. Antoniego Marii Gianellego przygotowywał się do kapłaństwa i przyjął święcenia 19 września 1846 roku. Mianowany wikariuszem parafii św. Marcina w Albaro, od razu z wielkim zapałem podjął posługę duszpasterską, troszcząc się o godne sprawowanie liturgii, udzielanie sakramentów, nauczanie katechizmu oraz odwiedzanie chorych. Pomimo działalności zwolenników Mazziniego pozostał zawsze wierny Kościołowi i jego nauce, z synowskim oddaniem trwając przy Papieżu i swoim Biskupie. W 1855 roku został współpracownikiem zakładu znanego pod nazwą Istituto degli Artigianelli, do którego trafiali ubodzy i opuszczeni chłopcy. W tej posłudze jeszcze wyraźniej ujawniły się jego niezwykła pobożność, prostota, pokora oraz duch ofiary i miłości. W tym samym czasie rozpoczął posługę spowiednika w kościele Matki Bożej Pocieszenia, gdzie poznał trudne warunki życia młodych robotnic. Dla nich w 1864 roku otworzył dom połączony z pracownią. Jego gorliwa miłość do dusz objęła również więźniów, skazanych na karę śmierci oraz wychowanków prowincjonalnego przytułku dla podrzutków. Troszczył się także o niezamężne kobiety będące matkami. Dnia 16 października 1876 roku założył Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia, którego celem była duchowa, społeczna i wychowawcza opieka nad ubogimi i osieroconymi dziewczętami. Jako ojciec duchowny i opiekun towarzyszył rozwojowi nowego zgromadzenia. W zjednoczeniu z Bogiem znajdował pociechę w smutkach, trudnościach i bolesnych doświadczeniach. W pełni przeżywał swoje kapłaństwo, gorliwie, wytrwale, z wielką troską i oddaniem wypełniając posługę kapłańską. Ponad wszystko umiłował Pana, a swoją miłość wyrażał w wytrwałej modlitwie, sprawowaniu Eucharystii oraz rozważaniu Męki Pańskiej. Zmarł 7 maja 1902 roku, otoczony opinią świętości, która z upływem czasu jeszcze bardziej się umacniała.
Arcybiskup Genui rozpoczął w 1932 roku proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny, otwierając proces informacyjny. Po dopełnieniu wszystkiego, co przewidują przepisy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dnia 7 maja 1995 roku zaliczyliśmy go do grona Błogosławionych. Następnie jego wstawiennictwu przypisano cud, w sprawie którego przeprowadzono dochodzenie w Kurii Arcybiskupiej w Genui. Wynik tego postępowania został pomyślnie zweryfikowany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, a dnia 1 lipca 2000 roku w Naszej obecności promulgowano Dekret o cudzie. Po wysłuchaniu następnie pozytywnej opinii Ojców Kardynałów i Biskupów zgromadzonych na Konsystorzu w marcu 2001 roku postanowiliśmy, że obrzęd kanonizacji odbędzie się w Rzymie dnia 10 czerwca tegoż roku.
Dzisiaj zatem podczas uroczystej celebracji na Placu św. Piotra wypowiedzieliśmy następującą formułę kanonizacji:
„Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie, orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Alojzy Scrosoppi, Augustyn Roscelli, Bernard z Corleone, Teresa Eustochio Verzeri oraz Rafka Petra Choboq Ar-Rayès są Świętymi i wpisujemy ich do Katalogu Świętych, polecając, aby odbierali cześć jako Święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”
Chcemy, aby to, co postanowiliśmy, zachowało swoją moc teraz i w przyszłości, niezależnie od wszelkich przeciwnych postanowień.
Dan w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia 10 czerwca Roku Pańskiego 2001, w dwudziestym trzecim roku Naszego Pontyfikatu.
JA, JAN PAWEŁ
Biskup Kościoła Katolickiego
Marcellus Rossetti, Protonotariusz Apostolski
Tłumaczenie OKM
Za: www.vatican.va
Copyright © Dykasterium ds. Komunikacji – Libreria Editrice Vaticana
