Home Wiadomości Benedyktyni: Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa

Benedyktyni: Oddychać Imieniem. Modlitwa Jezusowa

Redakcja

Oddychać Imieniem. Modlitwa JezusowaModlitwa Jezusowa jest starożytną praktyką modlitewną, która pomaga każdemu i w każdej chwili żyć w łączności z Panem Bogiem. Jej prostota i głębia sprawiają, że nie ma miejsca, sytuacji, stanu, zawodu, który uniemożliwiałby otrzymanie daru modlitwy nieustannej.

Drogą do niej jest wierne i wytrwałe przyzywanie Imienia Jezus. „Niech pamięć o Jezusie złączy się z twym oddechem, a wówczas poznasz pożytek wyciszenia” — powiada św. Jan Klimak.

Dlatego też tynieccy mnisi pragną przekazywać tę cenną tradycję innym oraz uczestniczyć w wymianie doświadczeń duchowej drogi; staramy się rozpowszechniać wiedzę o modlitwie serca poprzez nasz portal PSPO, poprzez publikacje naszego wydawnictwa oraz w ramach spotkań rekolekcyjnych w naszym klasztorze.

Jednym z takich spotkań będą rekolekcje „Oddychać Imieniem”, prowadzone przez o. opata Szymona Hiżyckiego. Pierwsze odbędą się już w lipcu (03–05.07), a w założeniu mają się odbywać co miesiąc. Jak mówi sam o. Szymon: „Zdecydowaliśmy z braćmi, by w każdy pierwszy weekend miesiąca stworzyć w klasztorze możliwość spotkania dla tych osób, które chcą się modlić w sposób bardziej intensywny”. Celem jest stworzenie wspólnoty dla wszystkich, którzy pragną pozostać w nurcie modlitwy Jezusowej. Ci, którzy dopiero w ten nurt wstępują, będą mieli dzięki temu przyjazne środowisko dla rozwoju swego życia wewnętrznego. Ci zaś, którzy już dawno zakosztowali w modlitwie serca są zaproszeni do przeżywania tej wspólnoty w jedności z Chrystusem, którego Imienia wzywać będzie każdy z uczestników rekolekcji: Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną!

Harmonogram spotkań rekolekcyjnych

Jak przygotować się do praktyki modlitwy Jezusowej

Mamy wielką nadzieję, że rekolekcje te dadzą życie nowemu środowisku, w obrębie którego goście klasztoru „będą mogli się nawzajem ubogacić”, jak tłumaczy o. opat – również „przez udział w Liturgii Godzin i w najświętszej Eucharystii”.

Spotkania będą obejmować trzy dni: piątek, sobotę i niedzielę (rozpoczęcie: 17:00 w pierwszy dzień rekolekcji; zakończenie: 14:00 w dzień ostatni). Informacje dotyczące warunków pobytu oraz poszczególnych terminów można znaleźć na stronie naszej Fundacji Chronić Dobro.

Pierwsze, lipcowe rekolekcje będą jednak wyjątkowe – każdy z uczestników otrzyma egzemplarz książki „Praktyka modlitwy Jezusowej”, która zawiera dwa bardzo ważne traktaty na temat świętej modlitwy. Pierwszy z tekstów nosi tytuł Metoda świętej modlitwy i uwagi i przypisywany jest Symeonowi Nowemu Teologowi (zm. 1022). Pismo opisuje trzy formy modlitwy i uwagi, wskazując przy tym, że dwie z nich kryją niebezpieczeństwa. Drugi z kolei traktat, autorstwa Kaliksta i Ignacego Ksantopuloi ze Świętej Góry Atos, to Podręcznik praktyki modlitwy Jezusowej. Głównym motywem powyższego dzieła jest nieustanna modlitwa serca, skierowana do Jezusa. Autorzy ukazują ją w kontekście ascetycznym i sakramentalnym.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda