Home Wiadomości Redemptoryści: 150 lat Prowincji Londyńskiej

Redemptoryści: 150 lat Prowincji Londyńskiej

Redakcja

www.redemptor.plProwincja Londyńska świętowała 24 maja 2015 r. 150 – lecie swego powstania.

Pierwsi redemptoryści przybyli do Wielkiej Brytanii w 1843 r., a prowincja została ustanowiona 24 maja 1865 r. W roku 1882 r. sześciu Współbraci (a więc połowa ówczesnego stanu liczebnego prowincji) udała się na misje do Australii. W 1898 r. irlandzie domy prowincji przekształciły się niezależną nową prowincję, a domu australijskie stały się zależne od niej. Czternaście lat później jednostka zwana wtedy Prowincją Angielską rozpoczęła pracę w Południowej Afryce – początkowo jako wiceprowincja, a od 1989 r. już jako samodzielna prowincja. W tym samym roku Wiceprowincja Zimbabwe stała się regią Prowincją Londyńskiej.

Aktualnie do prowincji należy 57 redemptorystów (1 biskup, 51 ojców, 3 braci i 2 seminarzystów po ślubach czasowych). Jest także dóch studentów filozofii, którzy zostali dopuszczeni do nowicjatu i jeden postulant.

Współbracia kontynuują różnorodną posługę w parafiach, centrach duszpasterskich, jako rekolekcjoniści i misjonarze ludowi oraz na polu duszpasterstwa powołań i formacji. Ich praca dla ubogich i opuszczonych poprzez „Ace of Clubs” w Londynie i Centrum św. Jana Pawła II w Middlesborough ocenianie są bardzo dobrze. W dwóch domach rekolekcyjnych (Hawkstone i Kinnoull) pracują dla ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych. Perth (Kinnoul) służy jako centrum odnowy dla Szkocji natomiast Hawkstone ma wymiar międzynarodowy.

Członkowie prowincji pracują także w Albanii, Luksemburgu oraz w domu generalnym. Wydawnicto prowadzone przez prowincję publikuje cotygodniowe czasopisma i książki, które docierają do tysięcy czytelników. Prowincja Londyńska znana jest także w kraju z pracy na polu ekumenicznym.

o. Jacek Zdrzałek CSsR, Rzym

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda