Home WiadomościArchiwum 2. Piknik seminariów franciszkańskich

2. Piknik seminariów franciszkańskich

Redakcja

Pięć seminariów franciszkańskich ze Śląska i Małopolski spotkało się na wspólnej majówce w Krakowie. W pikniku przy Ojcowskiej wzięli udział klerycy, rektorzy, wychowawcy i przedstawiciele zarządów prowincji. W sumie blisko dwustu braci.

Były konkursy piosenki franciszkańskiej, inscenizacji teatralnych, prezentacji multimedialnych, a także zawody sportowe (siatkówka, tenis stołowy, piłka nożna).

Spotkanie integracyjne rozpoczęło się wspólną mszą św., którą rektor Wyższego Seminarium Franciszkanów (OFM) w Krakowie-Bronowicach Wielkich o. Krzysztof Paszkiewicz uznał za „najwspanialszą i najważniejszą częścią dzisiejszego dnia”.

Mszy przewodniczył wikariusz Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Teodor Knapczyk OFM, a kazanie wygłosił przełożony Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

W homilii prowincjał mówił o nadziei, jaką wiąże z młodymi zakonnikami, kształcącymi się we franciszkańskich seminariach. „Patrząc na Was, Kochani Bracia, na to nasze niezwykłe zgromadzenie, myślę o naszej przyszłości, o kolejnych dniach i latach wielkiej franciszkańskiej Rodziny, która wzorem naszych poprzedników – być może przez następne 800 lat – będzie mówić o Franciszku z Asyżu w wielu miejscach i kościołach świata”.

O. Zachariasz zachęcał braci do stawiania sobie pytania, „kim był Franciszek z Asyżu i kim jesteśmy my”. Bo zdaniem przełożonego krakowskiej prowincji franciszkanów św. Franciszek dla jednych jest boskim demagogiem, dla drugich jedynym na świecie całkowicie szczerym demokratą, dla innych bohaterem humanizmu czy zaranną gwiazdą epoki odrodzenia, a dla jeszcze innych człowiekiem niezwykłym, wybitną postacią historyczną i wzorem chrześcijańskich cnót.

Braciom zgromadzonym w świątyni życzył odwagi i łaski, aby całą życiową nadzieję złożyli w Bogu – „jedynym dobru”.

Piknik jest jednym ze sposobów jednoczenia środowiska franciszkańskiego trzech zakonów męskich: Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Obok niego na uwagę zasługuje działalność Ośrodka Studiów Franciszkańskich PAT, Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich, Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich oraz praktyka wspólnych wykładów monograficznych dla braci kleryków z piątego i szóstego roku studiów (raz w tygodniu przez jedno półrocze – przyp. red.).

Wszystkie te inicjatywy rodziny franciszkańskiej wpisują się w przygotowanie do obchodów 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego (Ustne zatwierdzenie przez Kościół sposobu życia św. Franciszka i jego pierwszych towarzyszy miało miejsce w roku 1209 – przyp. red.).

jms

    z serwisu informacyjnego franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda