Home WiadomościArchiwum Kaplica po renowacji

Kaplica po renowacji

Redakcja

Po dwóch latach prac renowacyjnych zabytkowa kaplica klasztorna klarysek przy Grodzkiej w Krakowie znów służy siostrom do modlitwy. 3 maja, w Uroczystość Królowej Polski, prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz poświęcił kaplicę i pobłogosławił zakonnice.O. Zachariasz uznał odnowienie kaplicy jako wyraz gorliwości sióstr o dom Boży. Jednak podkreślił, że nie przestrzeń fizyczna jest najważniejsza, ale „ta świątynia, którą jesteśmy sami”.

„Jeśli uznamy, że jesteśmy świątynią Boga, możemy nadawać sens własnemu życiu (…). Mając tę świadomość łatwiej będzie nam przychodzić na modlitwę” – przekonywał.

„Wasza modlitwa rozciąga się na cały świat. Jest przestrzenią, która jest w stanie ogarnąć jego troski. Ludzie ufają, że wasze zjednoczenie z Panem podtrzymuje istnienie świata” – zapewniał siostry klaryski.

„To zjednoczenie z Panem ma wyrażać się duszą bezinteresowną, pokorną, otwartą na Słowo Boga, wsłuchującą się w Jego milczącą obecność” – doprecyzował.

Zakon klarysek (klauzurowy) istnieje od XIII w. Założycielami są św. Franciszek i św. Klara. Obecność sióstr świętej Klary na ziemiach polskich wiąże się nierozerwalnie z obecnością franciszkanów (OFMConv).

Siostry przybyły do Krakowa ze Skały w 1316 r. Fundatorką klasztoru dla klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie jest bł. Salomea (1212 – 1268). Ale kościół przy Trakcie Królewskim (dziś ul. Grodzka – przyp. red.) istniał już w latach 1079–1098. Później został przebudowany (przełom XII i XIII w.), a dopiero od roku 1320 jest własnością sióstr.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda