Home WiadomościArchiwum Neoprezbierzy sprzed roku w seminaryjnych murach

Neoprezbierzy sprzed roku w seminaryjnych murach

Redakcja

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, tradycyjnie franciszkańscy neoprezbiterzy sprzed roku spotkali się z braćmi klerykami w murach Alma Mater (Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Maksymiliana przy Franciszkańskiej w Krakowie).Opowiadali młodszym współbraciom o swoich nowych wspólnotach i obowiązkach podejmowanych w klasztorach i w parafiach. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami po pierwszym roku pracy i posługi.

Opowiadali młodszym współbraciom o swoich nowych wspólnotach i obowiązkach podejmowanych w klasztorach i w parafiach. Dzielili się swoimi spostrzeżeniami po pierwszym roku pracy i posługi.

„Seminarium nie jest w stanie do wszystkiego przygotować, bo każdy klasztor ma swoją specyfikę, ale daje odpowiednie narzędzia” – zapewniał o. Tomasz Cichocki z Sanoka.

W sumie każdy z ośmiu braci neoprezbiterów przekazał jakąś radę tym, którzy dopiero przygotowują się do kapłaństwa. Choćby takie, że ludzi nie wolno zbywać, że z każdym należy rozmawiać, gdy o to prosi, że należy zajęcia duszpasterskie dobrze programować, że trzeba ze współbraćmi w pracy współpracować, wsłuchiwać się w podpowiedzi starszych braci, nieustannie szukać złotego środka w relacjach z parafianami…

Goście na postawie już zdobytego doświadczenia pewne prawdy przedstawiali w formie „złotych myśli”. „Muszę wiedzieć, czego chcę i usilnie dążyć do wyznaczonego celu” – mówił o. Daniel Zdebik z Wrocławia.

Prawie jednym głosem mówili o wielkiej wartości, jaką stanowi dobra wspólnota klasztorna. „W szkole może być ciężko, w parafii również, ale jeśli we wspólnocie będzie dobra atmosfera, to będzie dobrze” – zauważył o. Rafał Bendkowski z Krosna. „To będziemy łatwo przezwyciężali wszelkie problemy” – ciągnął myśl o. Dariusz Sowa z Wrocławia. I inni zgodnie potwierdzali tę prawidłowość.

Przełożony prowincji o. Jarosław Zachariasz przypomniał braciom, że wzajemne wspieranie się we wspólnocie, wspólne realizowanie postawionych celów należy do franciszkańskiej duchowości.

W międzyczasie na komórkę prowincjała przyszedł SMS z Paragwaju od dziewiątego neoprezbitera – o. Grzegorza Adamczyka z pozdrowieniami dla wszystkich uczestników spotkania.

Podczas Eucharystii prowincjał zawierzył Bogu i Matce Bożej Częstochowskiej, patronce dnia, każdego z braci neoprezbiterów. A rektor seminarium o. Marian Gołąb podziękował im za świadectwo wierności sakramentowi kapłaństwa i drodze zakonnej.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda