Home WiadomościArchiwum 800-lecie franciszkanów: Międzynarodowa Kapituła Namiotów

800-lecie franciszkanów: Międzynarodowa Kapituła Namiotów

Redakcja

Międzynarodowa Kapituła Namiotów to główne wydarzenie światowych obchodów jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu i charyzmatu franciszkańskiego. Odbędzie się w dniach 15-18 kwietnia br. w Asyżu i Castelgandolfo.

Na Kapitułę Namiotów przyjadą delegaci spośród kilkudziesięciu tysięcy franciszkanów na całym świecie, należących do trzech gałęzi: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), Zakon Braci Mniejszych (OFM), Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap) oraz franciszkanie z Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR).

W pierwszym dniu (15 kwietnia) uczestnicy zgromadzą się w Namiocie Kapituły na placu przed bazyliką Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkula) w Asyżu. Powita ich gospodarz miejsca generał o. José Rodriguez Carballo OFM, a refleksję duchową wygłosi kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFMCap.

16 kwietnia rannym modlitwom będzie przewodniczył generał o. Marco Tasca OFMConv. Później przewidziany jest panel z udziałem franciszkanów, dziennikarzy oraz ludzi kultury i nauki.

Trzeciego dnia (17 kwietnia) modlitwy poranne poprowadzi generał o. Mauro Jöhri OFMCap. Uczestnicy będą adorować Krzyż San Damiano i udadzą się na tzw. "pustynię", czyli w dowolnym miejscu Asyżu będą indywidualnie modlić się. Kolejne wydarzenie to procesja pokutna z Porcjunkuli do Grobu św. Franciszka, gdzie zakonnikom zostanie wręczona Reguła. Dzień zakończy się wspólnym świętowaniem i obejrzeniem musicalu.

18 kwietnia (sobota) franciszkanie udadzą się do Castelgandolfo na prywatną audiencję u Ojca Świętego Benedykta XVI, połączoną z odnowieniem ślubów zakonnych przez generałów na ręce papieża. W audiencji oprócz franciszkanów (I zakon) wezmą udział klaryski (II zakon), Franciszkański Zakon Świeckich (III zakon) oraz delegacje franciszkańskich ruchów, wspólnot i duszpasterstw.

Wszystkie te wydarzenia można będzie śledzić za pośrednictwem telewizji Teleradio Padre Pio, na kanale satelitarnym SKY 821 (Europa) oraz GLOBECAST 230 (Ameryka Północna).

Międzynarodowa Kapituła Namiotów ma stronę internetową – www.capitolostuoie2009.org – na której w czterech językach podane są szczegółowe informacje o obchodach jubileuszowych. Organizatorem uroczystości jest Konferencja Przełożonych Generalnych Pierwszego Zakonu Świętego Franciszka i Trzeciego Zakonu Regularnego.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda