Home WiadomościArchiwum Bratysława: Poranna kawa z o. Lucjanem

Bratysława: Poranna kawa z o. Lucjanem

Redakcja

Gościem ostatniej, czwartkowej edycji programu Ranná káva (Poranna kawa) w słowackiej telewizji LUX był o. Lucjan M. Bogucki OFMConv, przełożony franciszkańskiej kustodii na Słowacji.

Franciszkanin, a właściwie – minoryta – bo tak u naszych południowych sąsiadów określani są zakonnicy z Zakonu Braci Mniszych Konwentualnych, uczestniczył w programie emitowanym na żywo 12 lutego br. Opowiadał o historii swojego zakonu oraz o formach działalności i pracy apostolskiej, jaką na Słowacji wykonują franciszkanie.

O. Lucjan jest Polakiem, na Słowacji pracuje kilkanaście lat. Opowiadał m.in. o najnowszej historii minorytów na Słowacji, związanej z pracą polskich zakonników. Od sierpnia 1993 roku pracują tam franciszkanie z prowincji krakowskiej, pomagają w odrodzeniu się zakonu po czasach prześladowania przez powojenny reżim komunistyczny.

Zakonnicy mają cztery klasztory: w Bratysławie, Brehowie, Lewoczy i Spišský Štvrtoku. Piąty jest placówką misyjną, powstał w ubiegłym roku w Trier, w Albanii. 1 stycznia 2003 roku została prawnie erygowana kustodia franciszkańska na Słowacji pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Program Ranná káva od niedawna wszedł do ramówki słowackiej telewizji LUX, jego zamierzeniem jest prezentacja wspólnot zakonnych pracujących na Słowacji. O. Bogucki był gościem drugiego wydania tego programu.

Stacja TV LUX ruszyła z emisją w maju ubiegłego roku. Kanał jest nie kodowany, można go odbierać na platformie cyfrowej. Telewizja produkuje programy m.in. dla Lumen 2000, publicznej stacji słowackiej STV. Nadaje programy dokumentalne, publicystyczne, dyskusje, msze św. ze Słowacji i sprawozdania z Watykanu.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda