Home WiadomościArchiwum Ziemia Święta: światło dla Betlejem

Ziemia Święta: światło dla Betlejem

Redakcja

Gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Betlejem o. Jerzy Kraj OFM prosi o pomoc w realizacji projektu nowego systemu oświetlenia w kościele św. Katarzyny.

"Betlejemski kościół jest piękny w swej prostocie, lecz niestety obecne lampy pasują raczej do wyposażenia hali fabrycznej, a nie do tak ważnego sanktuarium, które w swoim przesłaniu niesie światu światłość" – pisze o. Kraj.

Betlejem każdemu kojarzy się z historyczną grotą narodzenia Jezusa. Od 700 lat obecni są przy tym sanktuarium duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu. Dokumenty przechowywane w archiwum Kustodii Ziemi Świętej dowodzą, że już w 1309 roku franciszkanie otrzymali od sułtana z Kairu prawo osiedlenia się w Betlejem. Wkrótce później, w 1347 roku, przejęli opiekę nad Grotą Narodzenia i bizantyńską bazyliką zbudowaną dla uczczenia miejsca przyjścia na świat Syna Bożego.

W połowie XVIII wieku franciszkanie i cała wspólnota katolicka stracili prawo do odprawiania liturgii w bazylice Narodzenia. Prawo strzeżenia tego świętego miejsca otrzymali od sułtana mnisi prawosławni. W tej nowej sytuacji katolicy utrzymali jednak przywilej celebrowania mszy św. w Grocie Narodzenia przy żłóbku oraz odprawiania codziennej procesji z okadzeniem świętej groty.

W 1882 roku, dla potrzeb parafian z Betlejem oraz pielgrzymów z całego świata, przy bazylice został wybudowany nowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to obecnie główna świątynia katolicka w Betlejem.

Przygotowany projekt nowego systemu oświetlenia w kościele św. Katarzyny w Betlejem łączy trzy warunki dobrej inwestycji w tej dziedzinie. Będzie on efektywny, estetycznie wkomponowany w architekturę i wystrój wnętrza świątyni oraz oszczędny w zużyciu energii elektrycznej. Na realizację tego projektu potrzeba około 50 tys. euro, czyli ponad 200 tys. złotych. Projekt i jego kosztorys został przygotowany przez włoską firmę (Bellucci Echi e Luci) specjalizującą się w oświetleniu wnętrz kościołów.

"Niestety bez życzliwości i pomocy ta inwestycja nie będzie mogła zostać zrealizowana – pisze o. Jerzy Kraj. – Za przykładem franciszkańskich jałmużników, dzięki którym zostały odkupione od muzułmanów i odbudowane sanktuaria Ziemi Świętej, również ja zwracam się z gorącą prośbą o pomoc materialną na kontynuację tej misji powierzonej franciszkanom przez Stolicę Apostolską".

Inicjatywę wspiera o. Pierbattista Pizzaballa, kustosz Ziemi Świętej. "Każda ofiara na ten cel będzie skrupulatnie zanotowana i potwierdzona. Na życzenie ofiarodawcy istnieje możliwość wglądu w dokumentację fotograficzną oraz rozliczenie ekonomiczne – podkreśla o. Jerzy. – Każdego roku na Boże Narodzenie cała Polska oświetla się betlejemskim światłem. Dziś jest czas na gest polskiej ofiarności i pomoc w oświetleniu "domu Dzieciątka Jezus".

Zakonnicy z Betlejem za ofiarodawców odprawią msze św. w tym świętym miejscu, a każda ofiara zostanie potwierdzona specjalnym list dziękczynnym.

Podajemy, gdzie można wpłacać ofiary:

Wpłaty w dolarach lub euro można dokonać na konto klasztoru w Betlejem:

Konto: Terra Santa Convent Bethlehem
Numer konta: 3211001923
Jordan Ahli Bank
Bethlehem Branch
Al Manhid Street, 581
P.O.BOX 807 – Bethlehem
Account number with the main branch:
45-990076-305123-45-98

Wpłaty w złotówkach można dokonać na konto Fundacji Komisariat Ziemi Świętej z dopiskiem "Światło w Betlejem":

Fundacja Komisariat Ziemi Świętej
31-012 Kraków, ul. Reformacka 4
PEKAO SA O/Kraków, ul. Pijarska 1
74 1240 4533 1111 0000 5428 1176

Informację o dokonanej wpłacie na oświetlenie kościoła można przesłać: pocztą elektroniczną na adres e-mail – [email protected] lub faksem: +972 2 2776171

lub listem na adres:
o. Jerzy Kraj OFM
P.O.B. 588
91001 Jerusalem – Israel
(tel. + 972 2 2742425)
Franciscan Convent
St. Catherine’s Monastery "Aa Nativitatem”
Bethlehem

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda