Home WiadomościArchiwum Franciszkanie świętowali jubileusz w Madrycie

Franciszkanie świętowali jubileusz w Madrycie

Redakcja

W Madrycie odbyło się spotkanie braterskie i sesja naukowa Rodziny Franciszkańskiej. To pierwsze w tym roku oficjalne wydarzenie w ramach obchodów 800-lecia reguły i charyzmatu zakonu, w którym uczestniczyli przedstawiciele wspólnot franciszkańskich z całego świata.

W uroczystościach wzięli udział delegaci wspólnot, które tworzą tzw. Rodzinę Franciszkańską, czyli I zakonu (franciszkanie konwentualni – OFMConv, franciszkanie – OFM, kapucyni – OFMcap) i Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR); II zakonu (klaryski – OSC), III zakonu – Franciszkański Zakon Świeckich (FZŚ).

Sobota (14 lutego) upłynęła pod znakiem studium nad duchowością i historią zakonu. Główny wykład wygłosił o. prof. Niklaus Kuster OFMCap ("Samotność i solidarność jako klucze duchowości franciszkańskiej"). Dzień później sprawowana była jubileuszowa msza św. w Królewskiej Bazylice św. Franciszka (Basílica Real de San Francisco).

Eucharystii przewodniczył gospodarz miejsca generał franciszkanów o. José Rodríguez Carballo OFM, koncelebrasami byli generał kapucynów o. Mauro Jöhri OFMCap oraz o. Valentín Redondo OFMConv, delegat generała franciszkanów konwentualnych o. Marco Tasca OFMConv.

Uroczystości odbyły się w ostatni weekend w Madrycie (14-15 lutego), w klasztorze założonym przez samego Franciszka z Asyżu w 1217 roku. Znajdują się w nim obrazy m. in. Velazqueza, Goi, Caravaggia i El Greca. Zostały zorganizowane przez Wyższą Szkołę Studiów Franciszkańskich (ESEF) oraz Hiszpańską Federację Międzyfranciszkańską.

Głównym wydarzeniem światowych obchodów 800-lecia reguły i charyzmatu franciszkanów będzie Międzynarodowa Kapituła Namiotów (15-18 kwietnia br.), na której w Asyżu i Castelgandolfo spotkają się delegaci zakonów tworzących Rodzinę Franciszkańską oraz prowadzonych przez nie ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw.

Uroczystości jubileuszowe były przygotowywane przez kilka lat, w intensywną fazę weszły rok temu. 17 marca 2008 r. w siedzibie kurii generalnej kapucynów w Rzymie odbyło się najważniejsze spotkanie Konferencji Rodziny Franciszkańskiej przed jubileuszem 800-lecia zakonu.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda