Home WiadomościArchiwum 800-lecie franciszkanów: Program obchodów w Polsce

800-lecie franciszkanów: Program obchodów w Polsce

Redakcja

800-lecie charyzmatu franciszkańskiego przeżywają w tym roku franciszkanie na całym świecie. Podobnie jest w Polsce, gdzie trzy gałęzie franciszkańskie będą jesienią w Krakowie razem świętować główne uroczystości.

Plan głównych obchodów, które otrzymały nazwę "Franciszkański Kraków – X 2009":

30 września (środa):
1. Rozpoczęcie obchodów.
2. Kwesta zakonników przed czterema dużymi centrami handlowymi na rzecz ubogich w Krakowie.

1 października (czwartek):
1. "Kapituła namiotów", czyli spotkanie wszystkich franciszkanów, gościem specjalnym będzie kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFMCap (w Wieliczce).
2. Msza św. o 16.30 w bazylice franciszkanów (przy ul. Franciszkańskiej), celebrowana przez biskupów franciszkańskich z Polski, pod przew. bpa Pacyfika Dydycza OFMCap.
3. Wieczorem mecz piłki nożnej: reprezentacja franciszkanów vs. reprezentacja krakowskich klubów Cracovia, Wisła i Hutnik.

2 października (piątek):
Sesja naukowa poświęcona tematyce Reguły i duchowości franciszkańskiej oraz wkładowi franciszkanów z kulturę i życie Krakowa i Polski.

3 października (sobota):
1. Nabożeństwo "Transitus" w bazylice św. Franciszka.
2. Rynek Główny, godz. 20.00: oratorium o śmierci św. Franciszka z Asyżu w wykonaniu krakowskich orkiestr, zespołów muzycznych i muzyków.
2. Po oratorium "Ogólnopolska Noc Misyjna".

4 października (niedziela) – uroczystość św. Franciszka z Asyżu:
1. Główna msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach pod przew. metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
2. Ewangelizacja na ulicach miasta.
3. Rynek Główny: występy franciszkańskich zespołów muzycznych, prezentacje wydawnictw, płyt, albumów, prezentacje działalności misyjnej i duszpasterskiej.

Jubileusz obchodzony jest razem przez dziesięć polskich Prowincji franciszkańskich należących do trzech gałęzi franciszkańskich: Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv, 3 prowincje), Zakon Braci Mniejszych (OFM, 5 prowincji) i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap, 2 prowincje).

Głównym zamiarem franciszkanów z trzech gałęzi – organizatorów jubileuszu – jest dotarcie do jak największej liczby osób z przesłaniem Ewangelii jako nieprzemijającej i ciągle aktualnej drogi życia danej człowiekowi przez Boga.

Oprócz uroczystości religijnych, na obchody jubileuszu złożą się wydarzenia kulturalno-artystyczne (wystawy, prezentacje, koncerty, oratorium) i naukowe (sympozjum historyczne). Honorowy patronat nad jubileuszem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda