Home WiadomościArchiwum Gramy z salezjanami

Gramy z salezjanami

Redakcja

13. Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu (piłce nożnej) trwają w dniach od 6 do 8 lutego w Częstochowie. Uczestnicy Salezjańskich Mistrzostw Polski w Piłce Halowej zakwaterowani są w Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze. W Igrzyskach bierze udział młodzież zrzeszona w Stowarzyszeniach Lokalnych SALOS RP.

„W tym roku przypada 15-lecie Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Częstochowie. Jest to taka okrągła rocznica i m.in. ze względu na to, że mamy 15-lecie dostaliśmy możliwość organizowania tych Mistrzostw” – wyjaśnia Paweł Matusik, prezes Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Częstochowie.

„Zajmujemy się wychowaniem dzieci poprzez sport. Tak jak robił to ks. Jan Bosko, przyciągamy je boiskiem, pokazujemy im to, co bardzo lubią przez co ich uduchowiamy, robimy ich wiernych i bardziej silnych – mówi dalej prezes SOS w Cz-wie – Jest to bardzo różna młodzież, która pochodzi z rodzin wielodzietnych ubogich, jak również pochodzi z rodzin, których rodzice mają bardzo bogate firmy i zupełnie nie mają czasu dla tych dzieci”.

Uroczyste otwarcie Igrzysk nastąpi w piątek o godz. 18.00 w Sali Papieskiej. Wcześniej młodzież będzie zwiedzała Centralną Szkołę Państwowej Szkoły Pożarnej przy ul. Sabinowskiej.

Drugiego dnia imprezy, w sobotę odbędą się rozgrywki w piłce halowej w trzech kategoriach wiekowych:
– kategoria A – urodzeni w 1992-1993, – kategoria B – urodzeni w 1994-1995, – kategoria C – urodzeni w 1996 i młodsi.

Po zawodach zostanie odprawiona uroczysta Msza św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii zaplanowano wyjście do planetarium. W niedzielę zostaną rozegrane mecze finałowe, a po nich nastąpi uroczyste zakończenie imprezy wraz z wręczeniem medali i pucharów.

Patronat honorowy nad 13. Ogólnopolskimi Igrzyskami Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu objęli: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, inspektor ks. Bolesław Kaźmierczak, minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona oraz profesor nadzwyczajny AJD dr hab. inż. Zygmunt Bąk.

W skład komitetu organizacyjnego 13. Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu: zastępca komendanta policji w Blachowni Jarosław Szmid, kierownik hali AJD Waldemar Mroczek, przewodniczący Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Częstochowa Jerzy Kowalski, proboszcz par. Najświętszego Serca Jezusowego ks. Jan Napierała oraz prezes Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS w Częstochowie Paweł Matusik.

Założycielami Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS są księża salezjanie (SDB), siostry salezjanki (FMA) oraz osoby świeckie. Podstawowym celem, jaki przyświeca organizacji, jest rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu, w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa, inspirowanych wizją chrześcijańską i bogactwem salezjańskiej tradycji wychowawczej.

Salezjańska Organizacja Sportowa w Częstochowie znajduje się przy Zakonie Księży Salezjanów na ul. Kościelnej 53/63 w dzielnicy Stradom.

„Mamy młodzież z całej Częstochowy. Zrzeszonych mamy około 170 dzieci. Tygodniowo w Stowarzyszeniu jest około 120 dzieci w 4 grupach piłki nożnej chłopców, 2 grupach piłki koszykowej dziewcząt oraz w grupie siatkarzy chłopców – opowiada Paweł Matusik – Nasze treningi wyglądają trochę inaczej niż w klubach. Różni się to tym, że w klubach te dzieci są nastawione na trening. Oni mają wykonać jakieś zadanie i to jest koniec. U nas natomiast tak nie jest. Jak widzimy jakiś problem u dzieci to przerywamy trening, siadamy, rozmawiamy o tym problemie”.

„Jesteśmy jednym z niewielu Stowarzyszeń działających w Częstochowie, w której trenerzy, prezesi działają charytatywnie – tłumaczy prezes SOS SALOS w Cz-wie – Jesteśmy wolontariuszami, nie czerpiemy z tego żadnych korzyści. Jesteśmy osobami świeckimi, które chcą poświęcić czas i dać siebie innym”.

za: www.jasnagora.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda