Home WiadomościArchiwum Benedykcja opacka w Szczyrzycu

Benedykcja opacka w Szczyrzycu

Redakcja
W cysterskim opactwie w Szczyrzycu, dnia 21 maja, odbył się obrzęd benedykcji, czyli błogosławieństwa nowo wybranego opata i uroczysta inauguracja posługi. Wokół opata elekta – Dominika Chuchera licznie zgromadzili się mnisi, duchowieństwo i wierni, by wspólnie uczestniczyć w tym podniosłym wydarzeniu

 
Święty Benedykt w rozdziale Reguły zatytułowanym: „Jaki powinien być opat" umieścił takie słowa: „Opat, który zasługuje, aby stać na czele klasztoru, powinien zawsze pamiętać, jakie nosi miano, i czynami dawać wyraz swojej godności. Wiara widzi w nim w klasztorze zastępcę Chrystusa, skoro nazywa go Jego imieniem" (RB II). Zaś Konstytucje Kongregacji Polskiej Zakonu Cystersów, precyzują zasadniczy cel urzędu i władzy opata:  „Opat jest pasterzem dusz i jego urząd jest przede wszystkim duchowny, skierowany dla dobra dusz. Władza jego jest posługiwaniem, mającym charakter pokornej służby według nauki i przykładu Chrystusa, którego zastępstwo sprawuje". W dalszej części Konstytucje zaznaczają: „Opat jest w klasztorze ośrodkiem jedności, prowadzącym wysiłki poszczególnych członków do wspólnych celów i koordynującym pracę wszystkich".

1 marca szczyrzycka kapituła klasztorna wybrała ojca Dominika na czterdziestego dziewiątego z kolei opata. W sobotę, 21 maja 2011 r., o godz 17.00 w sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej, odbyła się uroczysta Msza św. której przewodniczył ordynariusz tarnowski – bp Wiktor Skworc, zaś obrzędu benedykcji dokonał opat generalny – o. Maur Joseph Lepori. Błogosławieństwu towarzyszyła specjalna modlitwa oraz przekazanie insygniów – pierścienia, mitry i pastorału.

Biskup tarnowski skierował do zebranych słowo Boże, w którym przypomniał o roli jaką spełnia w monastycznej wspólnocie opat: „powinien być dla swoich współbraci odbiciem oblicza Boga, dobrego Ojca, nosząc w sobie Jego obraz i żyjąc w nieustannej więzi z Nim. Wtedy staje się Jego godnym zastępcą wobec powierzonej sobie rodziny zakonnej. A odpowiedzialna i wymagająca posłuszeństwa miłość opata względem współbraci jest wyrazem jego ojcowskiej troski, której źródłem jest sam Bóg".

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, opaci z Mogiły, Jędrzejowa i Wąchocka, mnisi cysterscy, władze samorządowe, rodzina i przyjaciele opata Dominika oraz bardzo licznie wierni Ziemi Szczyrzyckiej.

Za: www.wachack.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda