Home WiadomościArchiwum Benedykt XVI: Pielgrzymowanie służy głoszeniu Ewangelii

Benedykt XVI: Pielgrzymowanie służy głoszeniu Ewangelii

Redakcja
Znaczenie miejsc pielgrzymkowych dla życia chrześcijańskiego i ewangelizacji wskazuje Papież w przesłaniu do uczestników II Światowego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymek i Sanktuariów, trwającego od 27 do 30 września w Santiago de Composteli. List odczytano 27 września w tamtejszej katedrze na rozpoczęcie obrad. Ojciec Święty nawiązuje do swej podróży apostolskiej, planowanej na 6-7 listopada.

 
„Ja sam udam się już wkrótce jako pielgrzym do grobu św. Jakuba Apostoła, tak jak kierowałem kroki do innych miejsc na świecie, gdzie zdążają pobożnie liczni wierni – pisze Benedykt XVI. – Od początku mojego pontyfikatu pragnąłem przeżywać posługę następcy Piotra z uczuciami pielgrzyma, który przemierza drogi świata z nadzieją i w prostocie, niosąc na ustach i w sercu zbawcze orędzie Chrystusa Zmartwychwstałego i utwierdzając swych braci w wierze". Papież podkreśla, że wyraził to umieszczeniem w swym herbie muszli – znaku pielgrzymów zdążających do Santiago de Composteli.

„W obecnej chwili historycznej szczególnie jesteśmy powołani do ewangelizacji naszego świata. Trzeba więc należycie uwypuklić bogactwo, jakim jest pielgrzymowanie do sanktuariów" – stwierdza Ojciec Święty. Zwraca uwagę, że przyciągają one coraz większą liczbę pielgrzymów i ludzi uprawiających turystykę religijną. Niektórzy z nich dalecy są od życia wiary i mają słabą więź z Kościołem. Trzeba dać im możność odkrycia Chrystusa. Benedykt XVI wskazuje dalej, że odwiedzający miejsca sakralne mają się zachowywać z odpowiednim szacunkiem i godnością. Podkreśla potrzebę tworzenia przy miejscach pielgrzymkowych konkretnych dzieł solidarności i miłosierdzia. W sanktuariach należy ułatwiać wiernym przystępowanie do spowiedzi i godny udział w Eucharystia, która musi stanowić kulminacyjny punkt pielgrzymki. Duszpasterzy sanktuariów Papież zachęca, by prowadzili pątników do poznawania i naśladowania Chrystusa. „W ten sposób pielgrzymowanie ożywi pragnienie dzielenia się z innymi wspaniałym doświadczeniem faktu, że Bóg nas kocha i posyła na świat, aby dawać świadectwo tej miłości" – pisze Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników Światowego Kongresu Duszpasterstwa Pielgrzymek i Sanktuariów.

W kongresie biorą też udział Polacy, w tym częstochowski biskup pomocniczy Jan Wątroba i o. Piotr Polek OSPPE, paulin z Jasnej Góry.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda