Home WiadomościArchiwum Benedyktyni: 53. tom Źródeł Monastycznych wydany

Benedyktyni: 53. tom Źródeł Monastycznych wydany

Redakcja
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec ma przyjemność poinformować o wydaniu kolejnego 53. tomu Źródeł Monastycznych. Tym razem prezentujemy dzieło żydowskiego badacza Yizhara Hirschfelda pt. "Życie monastyczne na Pustyni Judzkiej w okresie bizantyńskim".


Monografia Życie monastyczne na Pustyni Judzkiej w okresie bizantyńskim, autorstwa Yizhara Hirschfelda (1950-2006), wybitnego izraelskiego archeologa (kierownik wykopalisk m. in. w Ramat Hanadiv, Ein Gedi, Tiberias, Khirbet ed-Deir), profesora archeologii grecko-rzymskiej i bizantyjskiej na Hebrew University of Jerusalem przedstawia polskiemu czytelnikowi rozwój chrześcijańskiego monastycyzmu na terenie Pustyni Judzkiej w okresie bizantyjskim (IV-VII wiek). Archeologiczne ujęcie pracy Y. Hirschfelda stanowi uzupełnienie klasycznego już dzieła historyka angielskiego Dervasa Jamesa Chitty’ego, A pustynia stała się miastem…

Wprowadzenie do dziejów monastycyzmu w Egipcie i Palestynie pod panowaniem chrześcijańskim, ŹrMon 45, wyd. Tyniec, Kraków 2008.
 

 
Po rzetelnym wprowadzeniu czytelnika w stan badań nad monastycyzmem chrześcijańskim na Pustyni Judzkiej (wiadomości wstępne, studia nad źródłami, warunki topograficzne, tło historyczne), autor zaznajamia czytelnika z problematyką rodzajów klasztorów na Pustyni Judzkiej, ukazuje wielce praktyczną kwestię: jak budowano klasztory na pustyni, następnie opisuje codzienne życie mnichów i narodziny wspólnoty monastycznej, dotyka zagadnień mniszych finansów oraz zagadnienie architektury sakralnej i świeckich elementów w budownictwie klasztornym. Przedstawia też postaci pustelników judzkich i ich życie. Omawia tematykę miejsc świętych na Pustyni Judzkiej.

Po zakończeniu zostały podane biogramy najważniejszych przedstawicieli monastycyzmu judzkiego z okresu bizantyjskiego. Praca bardzo sumienna, dobrze pokazująca historyczne realia chrześcijańskiego życia monastycznego na pustyni, gdzie wcześniej żyli żydowscy asceci z ruchu eseńczyków, gdzie przebywał Jan Chrzciciel, gdzie wreszcie w swoim czasie był kuszony przez diabła i modlił się sam Jezus Chrystus.

Z recenzji Dariusza Kasprzaka OFM Cap

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda