Home WiadomościArchiwum Bernardyni: Przysięga przełożonych

Bernardyni: Przysięga przełożonych

Redakcja
W sobotę, 10 września przyjechali do Krakowa gwardiani i przełożeni domów zakonnych w Polsce i we Włoszech. W czerwcu b.r. zaczęli pełnić swój urząd i zgodnie z wymaganiami prawa zakonnego złożyli wyznanie wiary i przysięgę wierności. Uroczystość odbyła się w kościele św. Bernardyna podczas Mszy św. o godz. 10.30. Oprócz przełożonych obecni byli definitorzy, ojcowie i bracia odpowiedzialni za formację oraz przedstawiciele kilku wspólnot w Polsce.

Eucharystii przewodniczył ojciec prowincjał Jarosław Kania. On również wygłosił kazanie. Pokrótce przypomniał działalność bernardynów od początku istnienia prowincji, założonej przez św. Jana Kapistrana w 1453 r. Mówiąc o współczesnej pracy zakonników, podkreślił ich obecność w krajach Europy i na innych kontynentach.
 
Dziś w sposób szczególny prowincja cieszy się z nominacji o. Damian Muskusa na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. "Wspaniałe dzieła naszych współbraci są nie tylko powodem do naszej dumy ale zobowiązaniem dla nas" – podkreślił o. Jarosław. Zadaniem, jakie każdy przełożony musi sobie postawić to pielęgnować ducha zakonnego,  atmosferę braterstwa tak, by nie było we wspólnotach różnych standardów oraz dbać o to, by w klasztorze był zawsze odpowiedni czas na modlitwę.
 
Po Mszy św. odbyła się w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu wraz z poświęceniem prowincji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Pannie niepokalanie poczętej. Zjazd przełożonych zakończył się wspólnym posiłkiem dzięki gościnności krakowskiego konwentu.
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda