Biały marsz pamięci i wdzięczności w hołdzie Janowi Pawłowi II

Oratorium Salezjańskie na Zasolu oraz Prezydent Miasta Oświęcim organizują już poraz piąty "Biały marsz pamięci i wdzięczności" w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Uroczystości odbędą się 2 kwietnia – w czwartą rocznicę śmierci papieża, w 2009 roku ogłoszonym przez władze Oświęcimia, rokiem Jana Pawła II.

O godzinie 18:00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta w koście pw. Miłosierdzia Bożego. (os. Pileckiego 31) Po jej zakończeniu, o godz. 19:30 z pod krzyża papieskiego, znajdującego się przy zbiegu ul. Leszczyńskiej i Legionów, wyruszą uczestnicy pochodu. Przejdą oni ul. Legionów, przez most Jagielloński, rynek mały, pl. T. Kościuszki oraz ul. Dąbrowskiego i Nojego. Z al. Tysiąclecia skierują się wprost do kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbe, gdzie odbędzie się ostatnia część marszu. Rozpocznie się ona o godz. 21:00 czuwaniem modlitewnym, które potrwa do godz. 21:37, w której zmarł Ojciec Święty. Zakończenie uroczystości przewidziane jest o 22:00.

Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą jakiegoś białego elementu stroju (najlepiej wstążki) lub światełka jako symbolu pamięci i wdzięczności. Zapraszają wszystkich "młodych duchem" do uczczenia Ojca i Proroka naszych czasów i naszej Ojczyzny.

Z okazji nadchodzącej rocznicy również jest możliwość obejrzenia wystawy artystycznej dedykowanej Janowi Pawłowi II: "Non omnis moriar – u progu Ojca". Została ona przygotowana przez Akademię Sztuk Przeróżnych i zostanie wystawiona 28 marca o godz. 19:15 w Salezjańskim Centrum na Zasolu. Wystawę będzie można zwiedzać do 5 kwietnia.

Dominika Poznańska