Home WiadomościArchiwum Bp Rakoczy do zakonników: nie wyręczajcie psychologów, terapeutów lub polityków

Bp Rakoczy do zakonników: nie wyręczajcie psychologów, terapeutów lub polityków

Redakcja

– Biblia jest czymś daleko większym niż tylko przezwyciężającą ludzkie depresje lekturą – mówił bp Tadeusz Rakoczy podczas spotkania z zakonnikami z diecezji bielsko-żywieckiej w Ustroniu Hermanicach.

Gospodarzem odbywających się od 4 lat spotkań kapłanów i braci zakonnych z ordynariuszem byli tym razem dominikanie z hermanickiej parafii NMP Królowej Polski.

Mszę św. wspólnie z biskupem celebrowali o. Robert Reguła OP, przeor i proboszcz miejscowej parafii, oraz ks. Franciszek Mąkinia SAC, diecezjalny referent ds. instytutów życia konsekrowanego dla zakonów.

W homilii bp Rakoczy przestrzegł przed sytuacjami, kiedy wspólnoty zakonne przestają być ideałami, do których warto dążyć, kiedy „zeświecczona kultura –pojmowana jako swoista droga do nowoczesności ,mająca przybliżać do współczesnego świata – przenika do umysłów i serc ludzi konsekrowanych”.

„Do współczesnego świata trzeba się przybliżać, ale osoby zakonne, które podejmują działania i inicjatywy społeczne, zawsze muszą pytać, w jakim pozostają one stosunku do zbawczej misji Kościoła, jego martyrii – a więc głoszenia Słowa, liturgii, sprawowania kultu i diakonii – posługi miłosierdzia. Może się zdarzyć, że kierowane pędem do nowoczesności, czy ‘ponowoczesności’, osoby te będą próbowały wyręczyć psychologów, profesjonalnych terapeutów lub polityków, zapoznając duszpasterski i apostolski wymiar Kościoła” – mówił hierarcha podkreślając, że Biblia jest Słowem samego Boga, dlatego jest zawsze „czymś więcej niż przezwyciężającą ludzkie depresje lekturą”.

„Konfesjonał to nie tylko miejsce oddziaływania terapeutycznego, lecz przede wszystkim zbawczego i przebaczającego działania Chrystusa” – dodał ordynariusz.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej w 29 placówkach i domach zakonnych pracuje około 130 kapłanów i braci zakonnych.

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda