Home WiadomościArchiwum Bracia Mniejsi – Jarocin: Barwnie i międzynarodowo u stóp ołtarza

Bracia Mniejsi – Jarocin: Barwnie i międzynarodowo u stóp ołtarza

Redakcja
Kolorowo, radośnie i międzynarodowo było na jednej z niedzielnych mszy św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. We franciszkańskiej świątyni po raz kolejny pojawili się uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

 
Licznie zebranych tancerzy i muzyków powitał gwardian – ojciec Lesław Szymborski, który sprawował Eucharystię. W trakcie mszy św. we franciszkańskiej świątyni rozbrzmiewały pieśni religijne, ale w nietypowej, bo wykonywanej przez kapele ludowe, oprawie muzycznej. Jeden z utworów wykonany został w języku gruzińskim. Nie zabrakło też  „Barki" czyli ulubionej pieśni błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Zaśpiewali ją wspólnie wszyscy ludzie obecni w kościele. Kazanie wygłosił ojciec Sylwin Wojdanowicz. – Cały Stary Testament to jedna, wielka historia odejścia i poszukiwania Boga. Jakże to jest wzruszające w życiu człowieka, gdy po tym jak pobłądzi i zejdzie z prawdziwej drogi na manowce, zreflektuje się i rozpocznie drogę powrotu, drogę poszukiwania. Ale o wiele bardziej wzruszające jest to, że to sam Bóg szuka człowieka. Bóg tak dalece człowieka szuka, że sam stał się człowiekiem. Przyjął nasze ludzkie, słabe ciało. Zstąpił na ziemię i zamieszkał wśród nas. Historia zbawienia to wielki dramat miłości. (…) Chrystus mówi do nas w dzisiejszej Ewangelii, aby przyszli do niego wszyscy, którzy są utrudzeni i obciążeni. A my tymczasem nie przychodzimy. Ciągle narzekamy tylko na te nasze obciążenia i problemy. Ale jednocześnie z tym naszym całym balastem nie idziemy do Jezusa, aby On nas pocieszył i pokrzepił – mówił w kazaniu franciszkanin.

W procesji z darami delegacje z poszczególnych grup wręczyły również pamiątki typowe dla swoich regionów. W tegorocznej edycji uczest Ojciec Lesław na zakończenie podziękował wszystkim za obecność. – Swoimi strojami ludowymi rozświetliliście mury naszej świątyni. Zrobiło się gwarno, kolorowo i wesoło. I tak powinno być podczas sprawowania Najświętszej Liturgii. Dziękuję organizatorom przeglądu za to, że pozwolili młodzieży po raz kolejny przybyć do stóp ołtarza Pańskiego. Dzisiaj deszczowa pogoda, więc ilu parafian pozostanie dzisiaj w domach i spędzi czas przed telewizorem zamiast przyjść na mszę św.. A tymczasem z Węgier, Czech, Słowacji i Gruzji goście przybyli. To jest trochę jak policzek dla tych, których nie ma w kościele. Was to nie dotyczy, ale jak zwykle reprymendy wysłuchują w imieniu nieobecnych ci, którzy przychodzą regularnie do kościoła – powiedział gwardian. Zaprosił także wszystkich wiernych na krótki koncert, który odbył się w kościele już po zakończeniu Eucharystii.

Lidia Sokowicz

 

 
 
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne są imprezą organizowaną co roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Potarzycy. Organizacja na co dzień sprawuje patronat nad działalnością Zespołu Folklorystycznego „Snutki". Grupa działa od 1984 roku i powstała dzięki pasji i zaangażowaniu Aleksandry Mendelskiej – nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej. Początkowo było to szkolne kółko zainteresowań. Obecnie „Snutki" to zespół, który tworzą trzy, zróżnicowane wiekowo, grupy taneczne. Tancerzom towarzyszy kapela ludowa oraz typowa dla regionu – kapela dudziarska. W swoim repertuarze mają nie tylko tańce i przyśpiewki wielkopolskie, ale również z innych regionów: krakowskiego, rzeszowskiego, lubelskiego, śląskiego, łowickiego, opoczyńskiego i podhalańskiego. Dzięki kontaktom nawiązanym w czasie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych młodzi tancerze występowali nie tylko w całej Polsce, ale również 26 razy poza granicami kraju.

W 1996 roku rodzice powołali do życia Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, które zajmuje się m.in. pozyskiwaniem funduszy na działalność zespołu i zakup strojów oraz organizowaniem wyjazdów. Prezesem SMKL jest Jarosław Mendelski – prywatnie mąż Aleksandry Mendelskiej – kierowniczki i choreografa „Snutek". Od 1999 roku „Snutki" należą do Stowarzyszenia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. W tym roku, podczas czternastej edycji Spotkań Folklorystycznych „Snutki" gościły 15 zespołów z różnych regionów Polski oraz gości ze Słowacji, Czech, Węgier, Serbii i Gruzji. Koncerty festiwalowe odbyły się tradycyjnie w pierwszy weekend lipca w Potarzycy, Żegocinie (powiat pleszewski) i Jarocinie.
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda