Czy reforma oświatowa stanowi wyzwanie dla szkół katolickich?

O tym będą rozmawiać od najbliższego poniedziałku, 9 marca, na Jasnej Górze dyrektorzy szkół katolickich w Polsce. Dwudniowe zebranie organizuje Rada Szkół Katolickich.

Dyrektorzy szkół katolickich spotkają się w najbliższy poniedziałek, 9 marca, na Jasnej Górze. Wówczas zapoznają się z aktualnym stanem reform oświatowych. Będą też rozmawiać o tym, czy obecna podstawa programowa kształcenia ogólnego, podpisana i ogłoszona rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, stanowi wyzwanie dla szkolnictwa katolickiego. Z dyrektorami spotka się prof. dr hab. Mirosław Handke, minister edukacji narodowej w latach 1997-2000, który powie o tym, jaką reformę on chciał przeprowadzić.

Po południu w dwóch osobnych grupach zbiorą się dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. – W tych zespołach dyrektorzy będą zastanawiać się nad sposobami przekazu treści z zakresu kształcenia ogólnego, które jednocześnie mają zapewnić wychowanie dzieci i młodzieży w kulturze i tradycji narodowej – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. – Będą też poszukiwać właściwych sposobów wychowania i umacniać ducha do służby w szkole, zagrożonego, bo brak jest promowania godności człowieka – dodaje siostra prezentka.

Dyrektorzy katolickich placówek oświatowych będą także uczestniczyć w szkoleniu z zakresu prawa.

Ks. dr Sylwester Jeż, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, będzie przewodniczył Eucharystii przed wizerunkiem Matki Bożej. Podczas liturgii dyrektorzy szkół katolickich ponowią zawierzenie szkół, którymi kierują, jak i całej oświaty polskiej Maryi, Królowej Polski.

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 9-10 marca. Jej organizatorem jest Rada Szkół Katolickich, powołana w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Asystentem szkół katolickich z ramienia Episkopatu jest bp Stanisław Napierała.

Biuro Prasowe KEP