Home WiadomościArchiwum Demokratyczna Republika Konga: stulecie obecności salezjanów

Demokratyczna Republika Konga: stulecie obecności salezjanów

Redakcja
W Studentacie Teologicznym “Św. Franciszka Salezego” w Lubumbashi w dniach 13-15 kwietnia odbyło się sympozjum z okazji obchodów stulecia obecności salezjanów w Demokratycznej Republice Konga na temat: “Wychowanie salezjańskie darem dla młodzieży Kościoła Kongijskiego”.

 
W pierwszym dniu, po modlitwie na rozpoczęcie spotkania, której przewodniczył salezjanin w formacji początkowej – Jonas Yav, moderator spotkania, ks. Michel Mankonga, pokierował Orchiestrą Szkoły Pierwszego Stopnia "Imara", która wykonała dwa utwory. Następnie ks. Joaquin Tshibangu, Inspektor, wygłosił przemówienie na otwarcie sympozjum.

Pierwszą konferencję wygłosił ks. Morand Wirth, który, mówiąc o społecznym kontekście czasów Ks. Bosko, przedstawił na bazie swoich badań „Doświadczenie wychowawcze Ks. Bosko w jego oryginalnym środowisku", omawiając siedem motywów, które przyczyniły się do sukcesu. Ks. Wirth podkreślił cnoty Ks. Bosko, będące zasługą jego kultury piemonckiej, niespotykane predyspozycje fizyczne, niesamowitą siłę przekonywującej i ujmującej uczuciowości, jego dynamizm społeczny, przybliżając także inne elementy, które pozwoliły słuchaczom lepiej zrozumieć kuturę tamtego czasu.

Także do południa w dniu 13 kwietnia głos zabrał ks. Marcel Verhulst, który przedstawił krótką historię salezjańskiego doświadczenia wychowawczego w Demokratycznej Republice Konga, przemierzając historię i działalność każdej z placówek w tym kraju. Sesja, na którą złożyły się pytania i odpowiedzi, stanowiła wprowadzenie do popołudniowego programu obrad; po niej miała miejsce prezentacja lokalnego programu wychowawczego, co odbyło się pod kierunkiem siostry Alfonsiny Tshabu, Córki Maryi Wspomożycielki, dyrektorki Domu "Eusebia Palomino".

Drugi dzień był poświęcony ogólnym wyzwaniom związanym z wychowaniem, co znalazło swój wyraz w wystąpieniach prof. Erica Mwenze z Uniwersytetu Narodowego w Lubumbashi (UNILU), i panelu, który prowadził tenże profesor wraz z Jacquesem Ilunga, Salezjaninem Współpracownikiem z Lubumbashi. Po południu ks. Inspektor wygłosił prelekcję na temat "Wyzwania posłannictwa salezjańskiego w Demokratycznej Republice Konga".

W ostatnim dniu została pogłębiona refleksja związana z towarzyszeniem dzieciom i młodzieży zagrożonej na bazie doświadczenia ks. Jeana-Marie Petitclerca ze Stowarzyszenia „Valdocco" w Lyonie, we Francji. Tę samą kwestię zarysował, ale w odniesieniu do sytuacji Demokratycznej Republiki Konga, salezjanin koadiutor -Pascal Mukendi, prezes Stowarzyszenia "Mamma Margherita", wraz z dwoma Ochotniczkami Ks. Bosko: Angelique Kat i Helene Lusingu.

Sympozjum spotkało się z pozytywnym przyjęciem uczestników, ponieważ pozwoliło zastanowić się nad konkretną sytuacją salezjańskiego systemu wychowawczego i duszpasterskiego w tym kraju.

ANS – Lubumbashi

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda