Home WiadomościArchiwum Kraków: Wspólna Pascha żydów i chrześcijan

Kraków: Wspólna Pascha żydów i chrześcijan

Redakcja
Na co dzień wyznają różne religie i tworzą odrębne wspólnoty. Choć raz w roku spotykają się bądź to w kościele, bądź to w synagodze, aby razem się modlić. To żydzi i chrześcijanie.
Są jednak też tacy, którzy twierdzą, że w sobie łączą dwie tradycje: judaistyczną i chrześcijańską. To żydzi mesjanistyczni – synowie Nowego Przymierza. W sobotę wieczorem 16 kwietnia na krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie celebrowali Paschę wraz z katolikami i chrześcijanami różnych wyznań.

 
Świętowali paschę upamiętniającą ostatnią wieczerzę Żydów w niewoli egipskiej i paschę upamiętniającą ostatnią wieczerzę Jezusa z uczniami w Wieczerniku. Dziękowali za wyzwolenie z niewoli innego narodu i wyzwolenie z niewoli grzechu, piekła i szatana.

"Chcemy Paschę przeżywać, jak pierwsi wierzący w Mesjasza narodowości żydowskiej. W dzisiejszych czasach możemy przeżywać Paschę tak, jak za czasów Jezusa. Sięgamy do tych głębokich źródeł. Chcemy widzieć więcej i szerzej" – mówi Ireneusz Czubak, przedstawiający się jako "mesjański wierzący".

"Chcemy razem zgłębiać i przeżywać, i odkrywać korzenie naszej wiary. Jezus – Żyd zgromadził nas tutaj wszystkich tak różnych, aby poznawać to, co jest nam dalekie i obce, a Jemu tak bliskie" – przekonują nas organizatorzy.

"Św. Paweł nalega, abyśmy się wzajemnie przygarniali i przyjmowali siebie nawzajem, jedni drugich. Spotykamy się razem i świętujemy to, co Jezus uczynił, że staliśmy się bliżsi. Za sprawą Chrystusa Żydzi i poganie zaczęli się do siebie przybliżać, stali się sobie bliżsi. Za sprawą Chrystusa świat stał się inny" – tłumaczy nam dr Andrzej Sionek, dyr. Szkoły Życia Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego "En Christo", inspirator i współorganizator wieczoru paschalnego.

Uczestnicy sederu wyrażali nadzieję, że poprzez to wspólne zasiadanie będą mogli lepiej zrozumieć samych siebie. "A to jest kluczem do tego, że łatwiej będzie nam godzić się w spornych kwestiach teologicznych. Ostatecznie Bóg stanie się nam bliższy, im więcej Go poznamy, im więcej zrozumiemy Jego odwieczne przymierze z nami" – dodają.

Wieczerza była według przepisu biblijnego i tradycji żydowskiej. Na stołach pojawiło się wino, gorzkie zioła, słona woda, maca – nie kwaszony chleb, owoce i baranina.

"Żydzi mesjanistyczni chcą w pełni praktykować życie w Chrystusie, ale nie chcą pozbawiać się tożsamości żydowskiej i prawa odrębności narodowej" – wyjaśnia dr Andrzej Sionek.

"Jesteśmy po prostu Żydami, którzy wierzą w Jezusa – Mesjasza, Syna Boga. Jesteśmy Żydami, żyjącymi zgodnie z tradycją. Jedyna różnica polega na tym, że przyjęliśmy wiarę w Chrystusa" – mówi rabin Ariel Berkowitz, który przewodniczył wieczerzy.

Na świecie mesjańskich żydów jest co najmniej 130 tys. Głównie w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Rosji i na Ukrainie.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda