Home WiadomościArchiwum Dlaczego chłopaki nie płaczą i nie chodzą do Kościoła?

Dlaczego chłopaki nie płaczą i nie chodzą do Kościoła?

Redakcja

21 lutego odbyło się XIII Salezjańskie Ogólnopolskie Forum Rekolekcyjne. Spotkanie miało miejsce w Łodzi w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego.

Hasłem tegorocznego forum było: Dlaczego chłopaki nie płaczą i nie chodzą do Kościoła? Temat tegorocznego forum rekolekcyjnego jest z pewnością ważny, aktualny oraz bardzo interesujący. Kolejne bloki forum miały pomóc w odpowiedziach na pytania: Co mówić, aby nas słuchano? Jak mówić, aby nas słuchano? Jak słuchać, aby mówić? Jak wzmocnić przekaz tego, co mówimy?

Każdy z punktów programu forum miał oprawę multimedialną. Prezentowane były materiały filmowe, muzyczne, pokazy zdjęć i slajdów. Jednak to nie atrakcyjna forma była główną siłą przyciągającą odbiorców. To przede wszystkim kompetencja prelegentów i różnorodność poruszanych przez nich tematów sprawiły, że sala forum była wypełniona uczestnikami od początku aż do końca.

Co mówić, aby nas słuchano?

Ks. Przemysław Kawecki SDB – prowadzący tegoroczne forum rekolekcyjne – jako pierwszego poprosił o wystąpienie ks. Przemysława Solarskiego SDB, który rozpoczął forum od próby zarysowania głównego problemu: Dlaczego mężczyźni nienawidzą chodzić do Kościoła? Mówiąc o męskich cechach i odnosząc je do aktualnej sytuacji panującej w polskim Kościele, stawiał kolejne pytania charakteryzujące tę kwestię. Do stwierdzeń, które padły podczas jego prezentacji często odnosili się kolejni prelegenci.

Przed przerwą o zabranie głosu zostali poproszeni także Jakub Mańkowski

– Kikut z zespołu Pneuma oraz Ryszard Sadłoń – polityk, który ujarzmia pseudokibiców i ewangelizuje Śląsk. Kikut powiedział o swoim doświadczeniu tego, czym jest męskość, jak kształtowała się w jego przypadku oraz co na nią wpłynęło i jaką rolę odegrało w niej nawrócenie i poznawanie Boga. Ryszard Sadłoń natomiast złamał kilka stereotypów dotyczących kibiców, pokazał rolę pasji i talentów w realizowaniu się mężczyzny oraz zaznaczył rolę samorządu w podejmowaniu działań ewangelizacyjnych.

Jak mówić, aby nas słuchano?
Po przerwie obiadowej kolejny blok rozpoczął ks. Andrzej Wujek SDB. Jego wystąpienie Mów dialektem! Czyli czego uczy nas Ksiądz Bosko? zawierało krótkie, acz treściwe pokazanie sposobów, jakimi od najmłodszych lat posługiwał się ks. Bosko w ewangelizowaniu. Pokazał, że wiele praktycznych metod, np. mówienie językiem znanym odbiorcom, można wykorzystywać w głoszeniu rekolekcji dzisiaj. Namacalnym potwierdzeniem jego słów stała się kolejna prezentacja. Beata Lasota, opowiedziała o pracy z młodzieżą z blokowisk oraz o motywach powstawania i oddźwięku Dobrej czytanki wg. św. zioma Janka, czyli przekładu ewangelii na język młodzieżowy.

Jak słuchać, aby mówić?

Jako kolejny został poproszony o wystąpienie ks. Rafał Wroniecki SDB. Jako pedagog i egzorcysta wypowiedział się o zagrożeniach duchowych, które często nieświadomie odbierane są jedynie jako przejaw mody, czy element popkultury, jak np. tatuaże, czy fenomen sagi o Harrym Potterze.

Ostrzegał przed technikami podawanymi za relaksacyjne oraz pseudonaukowymi metodami treningów czy szkoleń, które mają korzenie w duchowości Wschodu. Jako kolejny mówił Maciej Syka, jeden z organizatorów spotkań młodzieży w Lednicy. O temacie wystąpienia: Fenomen ojca Góry. Dlaczego młodzież jedzie na Lednicę? mówił w entuzjastycznych słowach podkreślając potrzebę serca młodych ludzi.

Jak wzmocnić przekaz tego, co mówimy?

O wzmacnianiu przekazu i ewangelizacji przez teatr wypowiedział się ks. Mariusz Lach SDB. Z punktu widzenia praktyka zaznaczył zalety i wady scenek ewangelizacyjnych. Zachęcał do tworzenia grup teatralnych ze względu na atrakcyjność tego przekazu oddziałującego na wiele zmysłów. Następnie Wspólnota SARUEL Białystok, w krótkiej prezentacji promującej wspólnotę za pośrednictwem serwisu YouTube, pokazała praktyczne wykorzystanie tzw. marketingu szeptanego, który może być skutecznie wykorzystywany do celów ewangelizacji.

Jako ostatnia wystąpiła grupa medialna Revolvika prezentując wstępną wersję oraz proces powstawania pomocy duszpasterskiej pt. Młot i kowadło – czyli rekolekcje dla gimnazjalistów z Księdzem Bosko, którą tworzą wspólnie z ks. Przemysławem Kaweckim SDB. Takie rekolekcje multimedialne mają za zadanie ułatwić głoszenie dobrej nowiny młodzieży w wieku gimnazjalnym. Grupa zaprezentowała także pomysł na przedstawienie snów ks. Bosko w nowoczesnej i atrakcyjnej formie.

Skutkiem forum jest nie tylko pozostawienie pobudzających do konkretnych działań myśli, ale także wiele wskazówek praktycznych, które mogą (przy odrobinie zaangażowania i chęci słuchaczy) realnie pomóc w prowadzeniu rekolekcji w ciekawej formie oraz nowych metodach ewangelizacji.

Joanna Grabarska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda