Home WiadomościArchiwum Do Kalwarii na św. Floriana

Do Kalwarii na św. Floriana

Redakcja
Około 1,5 tys. strażaków przybyło do Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, aby w ramach 15. Podkarpackiej Pielgrzymki Ochotniczej Straży Pożarnej uczcić swojego patrona, św. Floriana. Pielgrzymi w mundurach spotkali się w Kalwarii Pacławskiej 3 maja, wystawili ponad 120 pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej.

Pielgrzymka organizowana jest corocznie w pierwszą niedzielę maja, w okolicach przypadającego 4 maja liturgicznego wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków.
Na placu przed kościołem grupa zasłużonych działaczy otrzymała medale korporacyjne Związku OSP RP oraz odznaczenia państwowe. Na uroczystość przybyli przedstawiciele parlamentarzystów, władz powiatowych i samorządowych oraz komendanci straży pożarnej. Do Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie podkarpackim należy ponad 50 tys. członków.

Strażacy uczestniczyli we mszy św. odprawianej na tzw. galerii. Modlitwom przewodniczył ks. Stanisław Słowik, pierwszy kapelan strażaków w archidiecezji przemyskiej (obecnie dyrektor Caritas diecezji rzeszowskiej). Uczestniczyli w nich również inni kapelani, w tym ks. Mieczysław Rusin, obecny kapelan archidiecezji przemyskiej.

Pielgrzymi ofiarowali franciszkanom, gospodarzom sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, obraz z wizerunkiem swojego patrona – św. Floriana.

Nie tylko strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej organizują korporacyjne pielgrzymki na kalwaryjskie wzgórze. Spotykają się tam również przewodnicy kalwaryjscy (przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego), organizowana jest Podkarpacka Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Pielgrzymka Leśników.

Najliczniej pielgrzymi gromadzą się w Kalwarii podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego (11-15 sierpnia), co roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy pątników. We wrześniu kilka tysięcy wiernych bierze udział w odpuście Podwyższenia Krzyża Świętego. Już od 20 lat pod koniec lipca przyjeżdża tam młodzież na kilkudniowe Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Od trzech lat spotkanie to ma swoją zimową edycję.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda