Home WiadomościArchiwum Formacja: Bracia powołani do świętości

Formacja: Bracia powołani do świętości

Redakcja
W Krakowie trwa tydzień formacyjny dla braci zakonnych (do pięciu lat po ślubach wieczystych) franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. 4 maja, spotkanie rozpoczęło się mszą św., której przewodniczył prowincjał. O. Jarosław Zachariasz OFMConv powiedział, że powołanie na brata zakonnego jest postrzegane w społeczeństwie często stereotypowo i fałszywie.

Powołanie kapłańskie kojarzy się z jakąś nobilitacją, a brackie – nie. Jest wiele niedomówień. Potrzeba w tym względzie pogłębionej refleksji" – uważa przełożony prowincji.

"Powołanie, które wy otrzymaliście i powołanie na które odpowiedzieliście wspaniałomyślnie jest w dzisiejszych czasach wyjątkowe, niełatwe. To powołanie, bez względu na to, co się wykonuje, jest ostatecznie powołaniem do świętości" – mówił.

Zachęcał braci, aby na co dzień wypracowywali w sobie duchowość brata zakonnego. "Wzorem waszych wielkich poprzedników powinniście zacząć od duchowości maryjnej, od modlitwy, którą Jan Paweł II uznawał za jedną z najważniejszych – różańca. Także koronki. Matka Boża jest najlepszą mistrzynią życia duchowego. Podpowie wam jak żyć, jak pracować. Da poczucie wdzięczności za powołanie, za to kim jesteście".

Prowincjał mówił też młodym braciom o szansie apostolskiej, ewangelizacyjnej, jaka przed nimi stoi. "Macie ogromną szansę podzielenia się ze światem swoim powołaniem przez postawę pełną ufności, radości, zadowolenia, spełnienia. Mówi się, że nie ma lepszej akcji powołaniowej jak radosne przeżywanie swojego powołania" – przekonywał.

O. Jarosław Zachariasz wyraził ponadto nadzieję, że te dni dla braci będą owocne, że wyniosą z nich coś wzmacniającego dla siebie.

Czas tygodnia formacyjnego, podobnie jak rekolekcje zakonne, należy do nadzwyczajnych środków formacji zakonnej. Kurs organizuje o. Piotr Cuber OFMConv, perfekt ds. formacji Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda