Home WiadomościArchiwum Dominikanie: mamy konwent w Łodzi

Dominikanie: mamy konwent w Łodzi

Redakcja

Dominikański dom błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego w Łodzi jest od 2 lutego konwentem. Zmiana oznacza dla jego mieszkańców m.in. możliwość wyboru przeora i udziału w wyborach prowincjała.

Decyzję o zmianie statusu domu podjął prowincjał Prowincji Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Krzysztof Popławski OP. W jego imieniu dekret odczytał o. Dariusz Kantypowicz OP, syndyk prowincji.

"Od dzisiaj możemy sami wybierać sobie przełożonego i jest to bardzo dobra wiadomość. Po drugie, kiedy są wybory wyższego przełożonego, czyli prowincjała, nasz konwent samodzielnie wybiera swojego delegata, a nie łączy się w okręg z innymi klasztorami" – tłumaczy konsekwencje zmiany o. Wojciech Jędrzejewski, przeor łódzkiego klasztoru. "Dzięki temu nasza sytuacja jest bardziej stabilna, co nas cieszy. Mam nadzieję, że cieszy również tych, którzy na Zielonej bywają" – dodaje Jędrzejewski.

Dlaczego do tej pory łódzki dom nie miał statusu konwentu? "W konwencie musi być przynajmniej sześciu braci po ślubach wieczystych. Początkowo ten warunek w Łodzi nie był spełniony. Teraz – tak. Dodatkowo dom jest już wyremontowany i oddany do użytku. Dlatego mogliśmy dokonać tego aktu" – wyjaśnia o. Kantypowicz. "Tu w Łodzi działalność dominikanów nie jest związana z parafią, a klasztor znajduje się w zwykłej kamienicy w centrum miasta. Jego zadaniem jest głoszenie. A powoli powstaje w Łodzi także Dominikański Ośrodek Kaznodziejski" – dodaje o. Kantypowicz.

Dominikanie organizują w klasztorze przy Zielonej 13 regularne "Wykłady czwartkowe", spotkania poświęcone muzyce dawnej, poezji i twórczości filmowej. Raz w miesiącu odbywają się spotkania w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary oraz debaty współorganizowane przez Instytut Tertio Millenio. Działa duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo postakademickie i schola. Dominikańska Fundacja "Dominik" prowadzi grupę Anonimowych Alkoholików i porady dla osób uwikłanych w sekty. W pomieszczeniach klasztornych prowadzona była również Lokalna Pracownia Aktywności, zajmująca się wsparciem dla osób bezrobotnych. Kilka tygodni temu Rada Miejska zgodziła się na sprzedaż z dużym upustem kamienicy, w której mieści się konwent.

Dom zakonny oo. dominikanów im. Pier Giorgio Frassatiego powstał w listopadzie 2004 r.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda