Home WiadomościArchiwum Franciszkanie w Afryce łączą siły

Franciszkanie w Afryce łączą siły

Redakcja

Pierwsi franciszkanie przyjechali na misje do Afryki w 1930 roku. Dziś, po prawie 80 latach zakonnicy pracują już w siedmiu krajach na tym kontynencie. Ostatnim projektem zakonników jest połączenie sił i wspólna formacja w Zambii i Kenii.

Franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych rozpoczynali pracę w Afryce kolejno: w Zambii – 1930 r. (włoska Prowincja Marchia), w Ghanie – 1976 r. (dwie Prowincje św. Antoniego z Padwy, włoska i amerykańska); w Kenii – 1984 r. (Prowincja warszawska, a od 1986 r. Prowincja gdańska); w Tanzanii – 1988 r. (Prowincja warszawska); w Angoli – 1990 r. (Prowincja św. Franciszka w Brazylii); w Burkina Faso – 2001 r. (włoska Prowincja Abruzzo i Prowincja warszawska), w Ugandzie – 2001 r. (Prowincja krakowska) i w Malawi – 2008 r. (Prowincja zambijska).

Franciszkanie pracujący w Afryce należą do tzw. Federacji Afrykańskiej – African Federation of Conventual Friars (AFCOF). Tworzą ją jurysdykcje: Prowincja zambijska, Kustodia w Ghanie, Kustodia w Kenii i Delegatura w Tanzanii.

Podczas ostatniego spotkania zarządu zakonu z przełożonymi tych jurysdykcji i z delegatami klasztorów w Ugandzie, Burkina Faso i Malawi, udało się podjąć kilka wspólnych projektów, ważnych dla dalszego rozwoju zakonu w Afryce. Zadanie nie było proste, ponieważ wszystkie misje borykają się z brakiem zakonników, a ostatnio (na początku tego roku) w wypadku samochodowym zginęło dwóch franciszkanów w Ghanie.

Najważniejszą uchwałą było podjęcie ścisłej współpracy między jurysdykcjami w dziedzinie formacji zakonnej, początkowej i ustawicznej. Udało się powołać zespół wychowawców dla trzech etapów formacji: dla nowicjatu w Ndola (Zambia), studium filozofii w Lusace (Zambia) i studium teologii w Nairobi (Kenia).

Wybrano także nowy zarząd federacji AFCOF: przewodniczącym został o. Tadeusz Brzozowski OFMConv (przełożony Kustodii w Kenii), wiceprzewodniczącym – o. Patrick Chisanga OFMConv (przełożony Prowincji w Zambii), sekretarzem – o. Bortolino Maistrello OFMConv (przełożony Kustodii w Ghanie). Asystentem generalnym AFCOF jest o. Tadeusz Świątkowski OFMConv, rezyduje na stałe w Rzymie.

Spotkanie odbywało się w styczniu br. w Rzymie, we franciszkańskim, międzynarodowym Papieskim Wydziale Teologicznym św. Bonawentury "Seraphicum". W gronie uczestników oprócz generała zakonu o. Marco Tasca z Rzymu był m.in. prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMConv z Krakowa.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda