Home WiadomościArchiwum Dynamicznie rozwijają się Grupy Modlitwy o. Pio

Dynamicznie rozwijają się Grupy Modlitwy o. Pio

Redakcja

W Polsce istnieje ok. 150 Grup Modlitwy o. Pio. Dziś Kościół katolicki wspomina jednego z najbardziej popularnych świętych XX w. – św. ojca Pio, kapucyna, charyzmatycznego spowiednika, kierownika duchowego i stygmatyka.

W diecezji tarnowskiej działają 42 grupy św. ojca Pio. Należą one do najliczniejszych, gdyż zrzeszają razem ok. 20 tys. osób. Chętnych wciąż przybywa. Nabożeństwa, podczas których czytane są prośby do tego popularnego świętego, trwają nawet kilka godzin. Taka grupa działa od 9 lat przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie modli się w intencjach Kościoła, papieża oraz 600 intencjach zgłoszonych przez mieszkańców Sądecczyzny. Modlą się m.in. o zdrowie, zdanie egzaminów czy znalezienie pracy. Członkowie grupy wierzą w siłę wspólnej modlitwy oraz w to, że nie ma modlitw niewysłuchanych. Prowadzą też księgę łask otrzymanych za wstawiennictwem o. Pio.

Do najstarszych należy krakowska Grupa Modlitwy o. Pio powstała w październiku 1983 r. przy klasztorze kapucynów. Początkowo na comiesięczne spotkania przychodziło od kilku do kilkunastu osób. Obecnie uczęszcza na nie ok. 50-70 osób. Członkowie grupy rekrutują się z różnych środowisk społecznych, niektórzy także spoza Krakowa. Ich formacja kładzie akcent na umiłowanie modlitwy i działalność charytatywną wśród chorych i ubogich. Krakowska grupa została 1 sierpnia 1990 r. agregowana do Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitwy w San Giovanni Rotondo.

W Białymstoku grupa przy kościele św. Królowej Jadwigi powstała z inicjatywy ks. Jana Filewicza, który przekonany o swym uzdrowieniu w 1994 r., udał się z pielgrzymką dziękczynną do Włoch. Przy grobie o. Pio zdecydował się służyć ciężko chorym, potrzebującym opieki materialnej i duchowej. Postanowił także – jako wotum – szerzyć kult o. Pio. W San Giovanni Rotondo nawiązał kontakt z lekarzami, którzy opiekowali się stygmatykiem.

Powstała dzięki ks. Filewiczowi białostocka grupa zaczęła się regularnie modlić przez wstawiennictwo o. Pio w intencjach Kościoła, papieża oraz w intencjach lokalnych, a także odwiedzać chorych i organizować dla nich spotkania formacyjne.

W Katowicach impulsem do powstania grupy było przekazanie relikwii o. Pio do parafii św. Anny. Teraz co wtorek odbywają się jej spotkania. Pierwsze w miesiącu ma charakter biblijny, drugie – to zazwyczaj różaniec i Msza św. w intencji czcicieli św. o. Pio oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. W ramach trzeciego – członkowie grupy słuchają konferencji nt. duchowości o. Pio natomiast w ostatni wtorek miesiąca dyskutują na temat bieżących spraw. Grupa angażuje się w działalność charytatywną w parafii.

Od 2000 r. Grupa Modlitwy istnieje również przy warszawskim klasztorze kapucynów. Grupa spotyka się na adoracji Najświętszego Sakramentu i Mszy św. oraz konferencji. Duża frekwencją i zainteresowaniem warszawiaków cieszy się Msza św. odprawiana każdego 23. dnia miesiąca za wstawiennictwem o. Pio. Ponadto członkowie Grupy pełnią dzieła miłosierdzia gotują w kuchni dla bezdomnych i zajmują się wydawaniem posiłków, opieką nad chorymi oraz uczestniczą w kwestach dobroczynnych.

W Kaliszu Grupa Modlitwy powstała po pielgrzymce do Rzymu na kanonizację o. Pio w 2002 r. Grupy modlitewne istnieją także w Lublinie, Radomiu, Opolu, Wrocławiu i wielu innych miastach.

O. Pio uważał, że apostolat modlitwy jest najwyższym apostolatem, jaki można wypełniać w Kościele. Dlatego, gdy w 1942 r. Pius XII wezwał cały Kościół do ożywienia chrześcijaństwa poprzez modlitwę, kapucyn zaczął tworzyć Grupy Modlitwy, które dziś istnieją na całym świecie i szerzą kult Świętego z Pietrelciny.

Pierwsze Grupy Modlitwy o. Pio powstały około 1947 r., a w 1949 r. wydano statut, który regulował ich działalność. Od początku Grupy Modlitwy były związane z Domem Ulgi w Cierpieniu – dziełem o. Pio w San Giovanni Rotundo. Z czasem zaczęły powstawać w różnych parafiach Włoch, a także poza ich granicami. Dziś działają w wielu parafiach, zakonach, klasztorach i szpitalach na świecie pod kierunkiem przewodników duchowych różnych reguł i zakonów.

Grupy Modlitwy o. Pio działają obecnie w 34 krajach świata, ogółem skupiają ok. pół miliona osób.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda